Fordulat számot hogy számolunk sebességből és sugárból?


2024. márc. 10. 19:17
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát ugye mi a fordulatszám?

Adott időegység alatt, hányszor megy körbe a test.

Ezért is a mértékegysége 1/s = Hz.

Vagy éppen fordítva, (és utána 1/ osztva) egy kört mennyi idő alatt tesz meg.


Nagyon leegyszerűsítve:

v = s/t (*t)

vt = s (/v)

t = s/v (1/)

1/t = v/s = f


A v sebességre azt mondtad megvan.


Akkor már csak az s út kell. Az körmozgás esetén mi? A kerület.


Mi a kör kerülete? 2rπ


A 2 konstans, a π konstans, maradt az r, de azt szintén tudjuk.


Tehát:


f = v/2rπ


Példa:


Egy 30 cm átmérőjű keréknek, 3 m/s sebességgel, mekkora a fordulatszáma?


v = 3 m/s

d (2r) = 30 cm = 0.3 m

s = 2rπ = dπ = 0.3 * 3.14 = 0.94 m


f = 3 m/s / 0.94 m = 3.18/s (Hz) = 190.99 rpm

2024. márc. 10. 20:14