2024. márc. 10. 19:17
1/1 anonim válasza:
Hát ugye mi a fordulatszám?
Adott időegység alatt, hányszor megy körbe a test.
Ezért is a mértékegysége 1/s = Hz.
Vagy éppen fordítva, (és utána 1/ osztva) egy kört mennyi idő alatt tesz meg.
Nagyon leegyszerűsítve:
v = s/t (*t)
vt = s (/v)
t = s/v (1/)
1/t = v/s = f
A v sebességre azt mondtad megvan.
Akkor már csak az s út kell. Az körmozgás esetén mi? A kerület.
Mi a kör kerülete? 2rπ
A 2 konstans, a π konstans, maradt az r, de azt szintén tudjuk.
Tehát:
f = v/2rπ
Példa:
Egy 30 cm átmérőjű keréknek, 3 m/s sebességgel, mekkora a fordulatszáma?
v = 3 m/s
d (2r) = 30 cm = 0.3 m
s = 2rπ = dπ = 0.3 * 3.14 = 0.94 m
f = 3 m/s / 0.94 m = 3.18/s (Hz) = 190.99 rpm