Egy téglalap kerülete 40 cm. A téglalap oldalai fölé írt négyzetek területeinek összege 208 cmˇ2. Mekkorák a téglalap oldalai?


Elvileg másodfokú-egyenletrendszerrel kellene megoldani, de nem tudom hogyan.


2010. okt. 24. 23:08
 1/8 anonim ***** válasza:
80%

K=2(a+b)=40 cm

2(a^2+b^2)=208 cm^2


a+b=20 b=20-a

a^2+b^2=104

a^2+(20-a)^2=104

a^2+20^2-2*20a+a^2=104

2a^2-40a+400=104 /-104

2a^2-40a+296=0


a(1,2)=[40(+/-)√(1600-2368)]/4

Mivel D=1600-2368<0 --> nincs ilyen a


Egyébként próbálgatással is rá lehet jönni:

a^2+b^2 akkor a legkisebb, amikor a=b, tehát a téglalap négyzet. Ekkor K=40 cm --> a=10 cm, 4*a^2=400 cm^2

Akármilyen 40 cm kerületű, másmilyen téglalappal csak nagyobb lehet a téglalap oldalai fölé írt négyzetek területének összege. Tehát nincs ilyen a és b.

2010. okt. 24. 23:45
 2/8 A kérdező kommentje:
Én is így csináltam mielőtt kiírtam a kérdést, de megnéztem hátul és van megoldás...8 cm és 12 cm, de nem tudom hogyan jön ki ez???
2010. okt. 25. 00:11
 3/8 anonim ***** válasza:

8^2+12^2=64+144=208

Nem kellett volna 2-vel szoroznunk, hanem csak simán a^2+b^2=208. Mi mind a négy oldalt számoltuk.

2010. okt. 25. 01:03
 4/8 anonim ***** válasza:
Ha pontatlan a feladat megfogalmazása, ne várj jó választ. A "téglalap oldalai" kitétel számomra és mások számára is 4 oldalt jelent.
2010. okt. 25. 15:35
 5/8 A kérdező kommentje:
Elnézést, de nekem is így van leírva a feladat...
2010. okt. 25. 22:37
 6/8 anonim válasza:
K=208/40=5
2010. okt. 28. 17:07
 7/8 anonim ***** válasza:
Vykuscicus, ez az élet nagy igazsága, amit leírtál! :)
2010. okt. 28. 22:05
 8/8 anonim ***** válasza:
Mindenki egyenlő, de vannak akik egyenlőbbek. :-))))
2010. okt. 29. 11:36