Közgazdaságtanosok! Valaki segítene?


2. A piaci keresleti függvény P=400-1/3Q,a kínálati függvény P=100+2/3Q.

P=200-nál

a) A túlkereslet 450

b) A túlkínálat 450

c) A túlkereslet 300

d) A túlkínálat 300


Kijön az, hogy Q=600, és ez után megáll a tudomány :/ Hogy tudom tovább számítani a feladatot?


2010. okt. 24. 09:13
 1/4 A kérdező kommentje:
Ha behelyettesítem a kínálati függvénybe is a 200-at, akkor kijön az, hogy 150. Szóval 450 lesz de honnan tudom én azt eldönteni, hogy túlkereslet vagy túlkínálat van?
2010. okt. 24. 09:18
 2/4 anonim ***** válasza:
Írtad ha a keresleti függvénybe helyettesítesz be akkor Q=600; ha a kínálatiba akkor Q=150. Na akkor most melyik a nagyobb a keresleti mennyiség (Q=600) vagy a kínálati (Q=150) ennyit kellene eldönteni. (Egyébként rajzold fel a függvényeket és már látszik is.) Ja és mérnök vagyok.
2010. okt. 24. 10:00
 3/4 anonim válasza:

Ha behelyettesíted az árat a keresleti és a kínálati függvénybe, akkor megkapod, hogy ennél az árnál mekkora a keresleti és kínálati mennyiség. Ezt már meghatároztad: Q(D)=600 és Q(S)=150. Ezután meg kell határoznod, hogy mekkora az egyensúlyi ár és az egyensúlyi mennyiség, ami a két függvény metszéspontjában található. Tehát egyenlővé teszed a két függvényt: 400-1/3Q=100+2/3Q Ez alapján kijön, hogy az egyensúlyi mennyiség (Q) 300, ha ezt visszahelyettesíted bármelyik függvénybe, akkor megkapod, hogy az egyensúlyi ár is 300.

Az egyensúlyi mennyiséget kell hasonlítanod a korábban kiszámolt Q(D)-hez és Q(S)-hez, ami alapján kijön, hogy a túlkereslet 600-300=300 valamint alulkínálat van, ami 300-150=150

2010. okt. 24. 10:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Már értem.
2010. okt. 24. 10:52