Mi a megoldás a lenti matematikai feladatnak?


A tanítási év során az első félévben a fiúkból választottunk ki napi felelősöket kettesével

úgy, hogy minden fiú minden fiúval egyszer kerül párba. A második félévben ugyanígy a lányok közül, minden nap más-más párt.

Történetesen minden napra más pár jutott. A tanítási év 182 napból áll, és a félév pontosan két részre osztja az időszakot.

Hány fiú, és hány lány jár az osztályba?



2024. febr. 2. 17:05
 1/3 anonim ***** válasza:
68%
A megoldás 14 fiú és 14 lány.
2024. febr. 2. 17:07
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Először koncentráljunk a fiúk félévére.


Mondjuk legyen x fiú az osztályban.


Ekkor a pár egyik tagját x féleképpen tudod kiválasztani, a másikat mellé meg x-1 féleképpen (mivel addigra már csak x-1-en vannak). Ezért x*(x-1) féle páros létezne, ha a sorrend számítana, de a sorrend nem számít: a marci-tibi páros ugyanaz, mint a tibi-marci páros. Ezért a fenti kalkulációt még osztani kell kettővel: x*(x-1)/2


Na most mivel egy tanévben 182 nap van, aminek az első féléve 91 napból áll, és a srácokat ennyire osztottuk be, ezért


x*(x-1)/2 = 91


Ezt átrendezed, bedobod a másodfokú megoldóképletbe, és kijön az eredmény, amiből csak a pozitív számot veszed figyelembe.


Mivel a lányokkal is ugyanez a helyzet, ezért a lányok eredménye ugyanannyi.

2024. febr. 2. 17:36
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Az (x alatt 2) is meglehet oldani?


x alatt 2 = x!/(2! * (x-2)!) = x*(x-1)/2

2024. febr. 4. 13:22