Hogy kell ezt megoldani, meg az ehhez hasonló feladatokat? Elvileg van képlet de nagyon nem értek a szöveges feladatokhoz.

Gondoltam egy számot, hozzáadtam a nála 15-tel nagyobb szám kétszeresét. Az eredményből elvettem 20-at és a gondolt számot. Így az eredeti szám kétszeresénél 10-zel nagyobb számot kaptam. Melyik számra gondoltam?

jan. 31. 17:07
 1/2 anonim ***** válasza:

gondoltam egy számot

- szám = x


hozzáadtam a nála 15-tel nagyobb szám kétszeresét

- szám2 = 2*(x+15)

most ott tartunk, hogy

- szám3 = szám + szám2 = x + 2(x+15)


az eredményből elvettem 20-at és a gondolt számot

- szám4 = szám3 - szám - 20 = x + 2(x+15) - 20 - x = 2(x+15) - 20

^ez a kapott szám


így az eredeti szám kétszeresénél 10-zel nagyobb számot kaptam.

- legyen szám5 az eredeti szám kétszeresénél 10-zel nagyobb = 2x + 10


azt mondjuk, hogy szám4 = szám5

azaz

- 2x + 10 = 2(x+15) - 20

- 2x + 10 = 2x + 30 - 20

- 2x + 10 = 2x + 10

a megoldás egy azonosság, azaz bármi lehet a megadott számhalmazon

jan. 31. 17:17
 2/2 anonim ***** válasza:

Ez mindig igaz lesz, gondold végig.

Először hozzáadsz egy számhoz valamennyit, majd levonod belőle a gondolt számot (és még valamennyit.)

Tehát a gondolt szám hozzáadását és kivonását nyugodtan el is lehet hagyni.

hozzáadod a gondolt számnál 15-tel nagyobb szám kétszeresét. Hogy is írod ezt fel matematikailag?

2(x+15), tehát ha felbontod a zárójelet, akkor az 2x+30, ha még ebből levonsz 20-at, akkor az nem lesz más, mint 2x+10, gyakorlatilag ezt adták meg a végén.

Ha nagyon fel akarod írni képlettel:

x+2(x+15)-x-20=2x+10

Ha rendezed a két oldalt, az volt kijönni, hogy x=x, tehát mindig igaz.

jan. 31. 17:25