Elakadtam az alábbi szöveges feladatban. Megnéznétek?


Egy csoport kirándulása alkalmával három szállodában szállt meg. Az első és a

második szállodában összesen 80 fő. A harmadik szállodában kétszer annyian

voltak, mint az elsőben. Délután sokan átmentek egyik szállodából a másikba. A

harmadik szállodában lévők 20%-a átment a másodikba, háromötöd része pedig

az elsőbe. Ezzel egyidőben az elő szállodából is átmentek a másodikba 9-en, így

az első és második szállodában ugyanannyian lettek.

Hány fő volt eredetileg a második szállodában?

Írd le a számolás menetét is!


Köszönöm


2024. jan. 18. 13:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el, meddig jutottál?
2024. jan. 18. 13:41
 2/3 anonim ***** válasza:

Te nem elakadtál, hanem vagy lövésed sincs, hogy kell megcsinálni, vagy lusta vagy hozzá. Megcsinálom, mert én szeretem tornáztatni az agyam, de te nem leszel előrébb.


Az eredeti állapot:

1. szálloda: x

2. szálloda: (80-x)

3. szálloda: 2x

.

Délután:

1. szálloda: x + (0,6*2x) - 9 = x + 1,2x - 9 = 2,2x - 9

2. szálloda: (80-x) + (0,2*2x) + 9 = (80-x) + 0,4x + 9 = 89 - 0,6x

3. szálloda: 2x - (0,2*2x) - (0,6*2x) = 2x - 0,4x - 1,2x = 0,4x

.

A feladat elmondja, hogy:

2,2x - 9 = 89 - 0,6x

2,8x - 9 = 89

2,8x = 98

x = 35

.

A második szállodában tehát eredetileg 80-35 = 45 vendég volt.

2024. jan. 18. 13:50
 3/3 krwkco ***** válasza:

Általános és kevés hibázásra lehetőséget adó módszer.


Az ilyen zavaros, hosszú szövegű feladatokat így kell megoldani:

1. El kell nevezni az ismeretleneket:

"Egy csoport kirándulása alkalmával három szállodában szállt meg." A,B és C a létszám

2. A feladatot részmondatokra kell bontani és mindegyikhez 1-1 egyenletet írni:

"Az első és a második szállodában összesen 80 fő." A+B=80

"A harmadik szállodában kétszer annyian voltak, mint az elsőben." C=2A

"A harmadik szállodában lévők 20%-a átment a másodikba" újB=B+0,2A újA=0,8A

stb.

3. Meg kell oldani az egyenletrendszert.

2024. jan. 18. 13:54