Matek házival még a külön matekes tanárom se boldogul. Megnéznétek?


Olyan házit kaptunk matekből,hogy a tanár akihez külön matekre járok sem tudja megoldani.Primszámokról tanulunk.Sajnos nem sikerül kepet feltölteni.A feladat.Határozd meg a,b,c primszamokat ha

a)a+10b+12c=82

b)a+b+c=82 ès 3b+c=144

c)a*5+3b+15c=xxx és x≤4

Utolsónál az a utáni csillag azt jelenti hogy a az ötödiken;a 3 darab xxx pedig egy 3jegyű ismeretlen természetes szám.


2018. okt. 26. 20:49
1 2
 1/11 anonim válasza:
Te hanyadikos vagy?
2018. okt. 26. 21:17
 2/11 anonim ***** válasza:
Ez egy egyenletrendszer vagy külön külön kell a, b, c?
2018. okt. 26. 21:26
 3/11 A kérdező kommentje:
Hatodikos vagyok.És nem egyenletrendszer,külön van a,b,c alpont.teljesen véletlen egybeesés a 82 szám ha ez kavart be..
2018. okt. 26. 21:36
 4/11 anonim ***** válasza:

Ezt algoritmussal lehet megoldani. Most kis számok vannak, így ez egyszerű.

Pl. az a) feladat:


a+10b+12c=82


A legnagyobb együtthatójú ismeretlent célszerű először vizsgálni.


I. eset: c=2. ekkor a+10b=58

a/ ha b=2 akkor a=38 nem prím, tehát tovább lépünk.


b/ b=3 akkor a=28, nem prím

c/ b=5 akkor a=8, nem prím

d/ b=7 akkor a= negítav, nem jó.


II.eset c=3, ekkor a+10b=46.


a/ ha b=2, akkor a=26, nemjó

b/ b=3, akkor a=16, nemjó

c/ b=5, akkor a=negatív, továbblépünk.


III.eset: c=5, akkor a+10b=22


a/ ha b=2, akkor a+20=22, és a=2, ez már jó.


Tehát egy megoldás hogy:


c=5

b=2

a=2.


Ezt az algoritmust kell végigvinni ilyen példáknál.

2018. okt. 26. 22:26
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A külön matektanárodat rúgjad ki. Egy egész egyszerű megoldás az a feladatra:

a+10b+12c=82, ebből következik, hogy "a" páros, ezért csak a=2 lehet. Behelyettesítek:

10b+12c=80, de akkor 12c osztható 5-tel, de akkor c is, de mivel c prím, ezért csak c=5; ezt behelyettesítve:

10b=20, amiből b=2. Így a=2,b=2,c=5 az egyetlen megoldás.

2018. okt. 26. 22:43
 6/11 anonim ***** válasza:
Szép megoldás a #5-ös. Tetszik! Így gyakorlatilag azt is beláttuk, hogy nincs más megoldás.
2018. okt. 26. 23:07
 7/11 anonim ***** válasza:

Mondjuk ha előre nem lehet tudni hogy a páros, akkor más megoldás kell.


Például egy ilyet hogy oldanál meg?


a+10b+5c=92.

2018. okt. 26. 23:14
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a szépen a segitseget!
2018. okt. 27. 18:43
 9/11 A kérdező kommentje:
A c alpont is megvan már csak a b kellene ha esetleg tudja valaki.
2018. okt. 27. 19:28
 10/11 vurugya béla ***** válasza:

Ha a+b+c=82 ès 3b+c=144

A második egyenlet miatt c osztható 3-mal és prím. De akkor csak 3 lehet.

Így 3b+3=144, azaz b+1=48

De akkor b=47.

Az első egyenletből a+47+3=82 tehát a=32, ez nem prím, tehát nincs megoldás...


Kicsit gyanús, hogy esetleg rosszul írtad le a feladatot.

2018. okt. 28. 00:26
1 2