Egy síkkondenzátor lemezei 25 cm2 területűek, távolságuk 8 cm. A lemezen 36, 1 kV fe­szültség van. Mennyi töltés van mindegyik lemezen?

Köszönöm szépen a válaszókat!

#fizika #síkkondenzátor #moór ágnes 1010 #lemezek közti távolság
2023. dec. 11. 21:57
 1/9 anonim ***** válasza:

A síkkondenzátor kapacitása: C=ε0·εr·A/d

Azt nem adták meg, hogy milyen szigetelőanyag van a lemezek között, ha levegő, akkor:

C=ε0·A/d

A kondenzátorban tárolt töltés: Q=C·U

2023. dec. 11. 22:19
 2/9 A kérdező kommentje:

Érdeklődnék, esetleg ebben a feladatban is tudnál-e segíteni?


Síkkondenzátor lemezei között a potenciálkülönbség 90 V. A lemezek felülete 60cm^2 töltése 10^-9 C.

Mekkora a lemezek közötti távolság?

2023. dec. 11. 22:23
 3/9 anonim ***** válasza:

Az előző egyenletek átrendezésével:

Kiszámítod a kapacitást: C=Q/U

Majd a kapacitásból a lemezek távolságát: d=ε0·A/C

2023. dec. 11. 22:28
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm és köszönöm!!
2023. dec. 11. 22:29
 5/9 A kérdező kommentje:
Sajnos nem jó..A végeredmény nálam kerekítve 3,18x10^-3mm, míg a feladatgyűjteményben 4,77 mm, esetleg tudnál-e segíteni?
2023. dec. 11. 22:37
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha kicsit ügyeskedsz, akkor összevonhatod a képleteket:

Az elsőnél: Q=C·U=ε0·A·U/d

A másodiknál: d=ε0·A/C=ε0·A·U/Q

Arra figyelj, hogy a felületet m²-ben, a lemezek távolságát m-ben a feszültséget V-ban kell behelyettesíteni.

Nekem az elsőre Q=9,988·10⁻⁹ As, a másodikra d=4,781 mm jött ki.

2023. dec. 11. 22:43
 7/9 A kérdező kommentje:
Újra számoltam és 4,78x10^-25 jött ki...
2023. dec. 11. 22:44
 8/9 anonim ***** válasza:

1. Q=C·U=ε0·A·U/d=8,854·10⁻¹²·0,0025·36100/0,08=9988·10⁻¹²=9,988·10⁻⁹ As

(25 cm²=0,0025 m², 36,1 kV=36100 V, 8 cm=0,08 m)

2. d=ε0·A/C=ε0·A·U/Q=8,854·10⁻¹²·0,006·90/10⁻⁹=4,781·10⁻³ m=4,781 mm

(60 cm²=0,006 m²)

2023. dec. 11. 22:48
 9/9 A kérdező kommentje:
Valamiért nem láttam a válaszókat bocsánat és köszönöm a segítségedet!!!További szép estét kívánok.:)
2023. dec. 11. 22:50