Van a síkkondenzátorok kapacitásának klasszikus egyszerű képlete a C = A/d. De a széleffektusok miatt a valóság ettől pic eltér. Felfele vagy lefele van az eltérés, és ez hogyan igazolható?
igen itt van egy kép róla, amit ismerek
Ha elfogadjuk, hogy az erővonalak a széleken hosszabbak, amihez egyébként nem kell olyan indoklás, amit írtál, és az nem is érthető (rövidülni igyekeznek? taszítják egymást? ezek nem tudományosan megalapozott és nem is indokolt állítások). Az erővonalak hosszabbak, mert csak hosszabbak lehetnek, ugyanis a fegyverzetek közötti távolság egyben a minimális távolság bármely két átellenes pontja között, tehát geometriailag lehetetlen, hogy egy erővonal rövidebb legyen, csak hosszabb lehet!
Ezt tehát elfogadhatjuk, és kérdésem, hogy ebből miért következik, hogy kevesebb lesz a töltés? A kisebb téreősség miatt miért lesz kevesebb össz töltés, és egyáltalán hol beszélsz kisebb térerősségről? Az egész térben, a fegyverzetek között, vagy a fém felületén? Az egész térben például nem lesz kisebb, ha a tankönyvi modellhez viszonyítjuk, ahol csak a fegyverzetek között van térerő, és kívül nincs!
A két lemez közt az erővonalak sűrűsége kisebb lesz mintha nem lenne szélhatás. Ha ezt átlagolja, akkor az ideális esethez képest kevesebb lesz az erővonalak száma (kisebb erővonalsűrűség ugyanazon a felületen = kevesebb erővonal)
Kevesebb erővonal pedig nyilvánvalóan kevesebb töltést feltételez ugyanakkor feszültség mellett. kevesebb töltés ugyanakkora feszültség mellett egy kondenzátornak a kisebb kapacitását jelenti.
A fegyverzeteken kívül is van térerő, csak el szokás hanyagolni.
Ezt tudom a belátáshoz ajánlani:
"ilyen szamárságot ne mondjon, a maxwell egyenletekből következik az értő ember számára nyilvánvaló!"
Fizikában olyant nem mondunk, hogy erővonalak taszítják egymást, taszítani testek taszítják egymást, és olyant sem mondunk, hogy rövidülni igyekszenek. Ha ezeket a kifejezéseket használja, akkor magyarázza meg pontosan, hogy mit akar alatta érteni, mert egy fizikus ezt nem érti, hacsak nem definiálja.
"Kevesebb erővonal pedig nyilvánvalóan kevesebb töltést feltételez"
ezt már másodszor írja, de miért? és nem kevesebb erővonal, hanem ahogy mondta kisebb sűrűség egy adott részen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!