Moór Ágnes: Középiskolai Fizika példatár. 35-ös feladat megoldása. Nehéz feladat. Hogy jön ki a megoldás? Feladat szövege a következő (lásd alul):

Egy hosszú fatestet ökör húz. Szeretnénk tudni a fatörzs hosszát, de az ökör nem akar megállni. Nem tehetünk mást, mint lelépjük a fatörzs hosszúságát menetirányban, s azt találjuk, hogy 17 lépés, valamint visszafelé, így 12 lépés. A lépések egyenlő hosszúak és mindkét esetben a sebességek állandóak. Milyen hosszúságú a fatörzs?

2023. dec. 4. 20:26
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%
És hol akadtál el?
2023. dec. 4. 20:39
 2/14 anonim ***** válasza:
21%

Először pluszba adódik a haladási sebesség a hosszba, másodszor mínuszba - tehát ez tényleg egy banális feladat!

:)

2023. dec. 4. 21:38
 3/14 anonim ***** válasza:
56%

Mellesleg tényleg nagyon "ökör" az az ökör, amelyik ilyen lassan húzza a terhet!

XD

2023. dec. 4. 21:40
 4/14 anonim ***** válasza:
0%
((17-12)/2)+12=[megoldás]
2023. dec. 4. 21:43
 5/14 anonim ***** válasza:
0%

Kiváló kis kinematikai kekeckedés!

XD

2023. dec. 4. 21:47
 6/14 krwkco ***** válasza:
18%

#4

Nem szabad spórolni az ismeretlenekkel.

s - fatörzs

v - az ember sebessége

w - az ökör sebessége

t1=s/(v+w) - szembelépés ideje

t2=s/(v-w) - egyiránybalépés ideje

A mérések t ideje alatt a fatörzs v sebességgel elcsúszik a földön. Ennyivel többet, vagy kevesebbet mér az ember.

Szembelépés egyenlete több lépésben rendezve:

s-sv/(v+w)=12 -> sv+sw-sv=12v+12w -> sw=12v+12w -> s=12v/w+12

Egyiránybalépés egyenlete több lépésben rendezve:

s+sv/(v-w)=17 -> sv-sw+sv=17v+17w -> 2sv-sw=17v-17w -> 2sv/w-s=17v/w-17

Két egyenlet, két ismeretlen (s és v/w).

A megoldás: s = 128/9, v/w = 5/27

2023. dec. 4. 23:05
 7/14 anonim ***** válasza:
57%

"A megoldás: s = 128/9"

krumpli?

:)

2023. dec. 4. 23:15
 8/14 anonim ***** válasza:
79%

Nem lesz az jó.

A sebességek aránya 5/29.

[link]

Tehát a 17 lépés a fatörzs hosszának 1+5/29 = 34/29-szerese, 17/(34/29)=14,5

vagy a 12 lépés a fatörzs hosszának 1-5/29 = 24/29-szerese, 12/(24/29)=14,5 lépés hosszú a fatörzs.

2023. dec. 4. 23:40
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

#8 (23:40) - na tessék, a 4-es válasz (21:43) ugyanezt a számot adja ki, mégis lepontozták a sárga földig. Hálátlan szemetek!

:-(

2023. dec. 5. 00:08
 10/14 anonim ***** válasza:
0%
aki pontozásért jár ide, az meg is érdemli, hogy lehúzzák:)
2023. dec. 5. 01:14
1 2