A) Számold ki, hogy hány nap, illetve hány év elteltével marad meg a kezdeti jód és cézium mennyiségének kevesebb mint 0,5%-a! A jód felezési ideje 8 nap, a céziumé 30 nap?


2023. nov. 26. 19:41
 1/4 anonim ***** válasza:

Van egy képlet, amit tuti megadtak nektek ehhez. Több formában szokták megadni, szerintem a legjobb ide most a n=n0*0,5^(t/T) alak, ahol n a pillanatnyi anyagmennyiség / tömeg (igazából mindegy szerintem, miben számolunk), n0 a kezdeti. t az eltelt idő, T pedig a felezési idő.


Az ilyen feladatokat megoldhatod úgy is, hogy hasraütésszerűen megadsz egy tetszőleges anyagmennyiséget / tömeget és azon végigszámolod.

Legyen n0=1 (mol). Ennek 0,5%-a 0,005.

Az első feladat egyenlete így : 0,005=1*0,5^(t/8)

A levezetéssel gondolom nincs bajod, igazából az 1-et nem is kellett volna odaírjam, máris veheted mindkét oldal tetszőleges alapú logaritmusát és rendezheted az egyenletet t-re. t=61,15 , mértékegysége ugyanaz, mint az adatban (nap).


Innen már a másikat is full ugyanígy kell megcsinálnod, csak ki kell cserélned a 8-at 30-ra, valamint a megfelelő mértékegységekbe átváltani.

2023. nov. 27. 01:16
 2/4 anonim ***** válasza:
A T hőmérséklet..... A felezési idő jele t1/2....
2023. nov. 28. 04:36
 3/4 anonim ***** válasza:

Wikipédián 1/2 index-szel lehet látni, igen, de ott is nagy T-vel jelöli. Igazából teljesen mindegy, mivel jelöljük, ha megmagyarázzuk, hogy melyik változó mit jelent. És mint írtam, ehhez meg szokták adni a képletet valamilyen formában, én ezt választottam.

Ez volt aztán a produktív hozzászólás...

2023. nov. 29. 10:02
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem tök mindegy.
2023. nov. 29. 16:49