Függvényekben segítene valaki?


Határozzuk meg azokat az f:N->R függvényeket amelyek egyidejűleg teljesítik az alábbi két feltételt:

A) f(x)=f(x+1)-(12/(x^3+9x^2+26x+24))


B)f(2023)=(2023*2028)/(2025*2026)


(A-t és B-t egyszerre kell teljesítenie)



2023. nov. 25. 18:52
 1/5 anonim ***** válasza:

f(x)=(x^2+5x)/(x^2+5x+6)


Ez megfelel a két feltételnek, ugyanakkor a két feltétel egyértelműen meghatározza a természetes számokon felvett értékeket, így más megoldás nincs.

2023. nov. 26. 07:49
 2/5 A kérdező kommentje:
El tudod magyarázni ez honnan jött?
2023. nov. 26. 10:35
 3/5 anonim ***** válasza:
A B)-ben a 2023 helyére x-t írtam, és megnéztem, hogy az így kapott függvény teljesíti a az A) feltételt. Más megoldás pedig - mint írtam korábban - nem lehet.
2023. nov. 26. 10:55
 4/5 dq ***** válasza:

#3: Ha B)-ben 2023 helyére x-et írsz, akkor

: f(x)=(x*2028)/(2025*2026)

-et kapsz...


.. amúgy meg ..


Átrendezés után kapjuk hogy

: D[f] = f(x+1) - f(x) = 12/(x^3+9x^2+26x+24) =

= 6/(x + 2) - 12/(x + 3) + 6/(x + 4),

ahol D jelöli egy függvény diszkrét deriváltját[0].


1/x diszkrét integrálja H(x-1), ahol

: H(k) = sum_0^k 1/n,

a k-adik harmonikus szám[1].


Így

: f(x) = 6*H(x+1) -12*H(x+2) + 6*H(x+3) + C

alakú, ahol C valami konstans. Ez a WolframAlpha szerint[2]

: f(x) = - 6/(x+2) + 6/(x+3) + C

-szel egyenlő (gondolom kibontod a definíciót, és kiesik minden, főleg x \in N természetes számokra).


Már csak a C értékét kell megkeresni, ami behelyettesítéssel adódik.


[0] [link]

[1] [link]

[2] [link]

2023. nov. 27. 15:00
 5/5 dq ***** válasza:
jav: Harmonikus szám definíciójában 1-től megy a szumma, nem 0-tól.
2023. nov. 27. 15:13