Számítsa ki az akkumulátor belső ellenállását az alábbi adatok alapján:

Üresjárási feszültség: 12,5V

20 Ohm terheléssel: 10,5V


Köszönöm


2023. nov. 20. 15:32
 1/3 anonim ***** válasza:
27%
Számológéppel.
2023. nov. 20. 15:40
 2/3 anonim ***** válasza:
42%
r = (12,5V - 10,5V) / 20Ω = 0,1Ω
2023. nov. 20. 15:42
 3/3 anonim ***** válasza:

2

Ha feszültséget osztasz ellenállással, akkor nem ellenállást kapsz, hanem áramot.


Üresjárási feszültség: Uo=12,5V, Rt=20 Ω terheléssel: Uk=10,5V.

A belső ellenállás és a terhelő ellenállás sorosan kapcsolódik, mindkettőn azonos áram folyik:

I=Uo/(Rb+Rt)=Uk/Rt

A belső ellenállásra az üresjárási feszültség és a kapocsfeszültség különbsége kerül, rajta a fent felírt áram folyik, ezek alapján:

Rb=(Uo−Uk)/I=(Uo−Uk)/(Uk/Rt)=Rt(Uo−Uk)/Uk=Rt(Uo/Uk−1)=20·(12,5/10,5−1)≈3,81 Ω

Le is lehet ellenőrizni a feszültségosztó képlettel: Uk=UoRt/(Rb+Rt)=12,5·20/(3,81+20)≈10,5 V

2023. nov. 20. 19:29