Mennyi a háromszög területe?

Egy derékszögú háromszöget az átfogóhoz tartozó magasság két kisebb háromszögre bontja. Ezek beírható körének sugara: 5 és 12. Mennyi a nagy háromszög területe?

2023. nov. 17. 21:54
 1/2 anonim ***** válasza:
32%

A háromszög kerülete: K = a + b + c. Fél-kerülete: s = K/2. A háromszög területe: T = a*m/2, ahol m a háromszög a oldalához tartozó magassága.

[link]

2023. nov. 17. 22:16
 2/2 anonim ***** válasza:
72%

A két kisebb derékszögű háromszög hasonló egymáshoz is és a nagy háromszöghöz is (mivel szögeik páronként megegyeznek), a hasonlóság aránya 5:12, ennek megfelelően legyen a legkisebb háromszög átfogóra eső oldala 5x, ekkor a közepes nagyságú háromszög ennek megfeleltethető oldala (ami a nagy háromszög átfogóhoz tartozó magassága) 12x hosszúságú lesz. Innen egy Pitagorasz-tétellel megkapjuk, hogy a kicsi háromszög átfogója 13x hosszúságú kell, hogy legyen.


A kis háromszögnek kétféleképpen tudjuk kiszámolni a területét;


-egyrészt (5x)*(12x)/2


-másrészt (5x+12x+13x)/2 * 5


Ennek a kettőnek meg kell egyeznie, tehát:


(5x)*(12x)/2 = (5x+12x+13x)/2 * 5, ennek az egyenletnek egyetlen pozitív megoldása x=5/2. Ennek ismeretében már nem nehéz válaszolni az eredeti kérdésre.

2023. nov. 17. 22:32