Vegyük egy téglatest egy csúcsát, és az ebből kiinduló lapátlók közül válasszunk ki kettőt. Kössük össze a másik végpontjukat, így kapunk egy háromszöget. Mennyi a háromszög területe, ha az adott csúcshoz tartozó lapok területe 2, 3, 6 ?2023. aug. 2. 12:02
1/2 Pelenkásfiú válasza:
Ha lerajzolod, sokat segít.
Téglalap élei: a, b, c
Háromszög oldalai: e, f, g
a*b = 2
a*c = 3
b*c = 6
a*b*c^2 = 18
c^2 = 9
c = 3
a = 1
b = 2
e = √(a^2+b^2) = √5
f = √(a^2+c^2) = √10
g = √(b^2+c^2) = √13
Ebből 3,5 jön ki Heron-képlettel.
De valószínűleg lehet egyszerűbben is, hogy ne kelljen ennyi gyököt beírni a számológépbe. :D
2/2 anonim válasza:
Megoldható vektoriális szorzat feelhasználásával is.
A téglatest éleit ai, bj, ck alakban írjuk, ahol a, b, c az élhossz és i, j, k pedig a természetes bázis. A keresett terület az alábbi vektor hosszának fele:
(ai + ck) x (bj + ck) = (ab)k-(ac)j-(cb)i
Vagyis (2T)² = (ab)² + (ac)² + (cb)², amiből T = 7/2.