30°-os hajlásszögű 4 kg tömegű lejtő vízszintes síkon súrlódásmentesen mozoghat. A lejtőre 1 kg tömegű testet helyezünk, amely a lejtőn súrlódásmentesen csúszhat. Mekkora gyorsulással mozog a lejtő, miközben a test lecsúszik rajta?

Előre is köszönöm szépen a segítséget.

2023. nov. 5. 18:06
 1/6 anonim ***** válasza:
Rajzold fel, rajzold be az erőket, bontsd fel öket komponensekre és látni fogod, hogy melyik erő merre hat. Ha nem megy gyere vissza.
2023. nov. 5. 20:08
 2/6 anonim ***** válasza:

m a test tömege, a_1 a gyorsulása

M a lejtő tömege, a_2 a gyorsulása

T a támaszerő, amit a lejtő gyakorol testre, ennek ellenereje -T, amit a test gyakorol a lejtőre. A T mindig merőleges a lejtő felületére.

alpha: a lejtő hajlásszöge

g: gravitációs gyorsulás


Felírod a vízszintes ill. függőleges irányú erőkomponenseket.


T*cos(alpha) = m*g

T*sin(alpha) = m*a_1


T*sin(alpha) = M*a_2


Az első két egyenletből a_1 = g*tg(alpha)


A másodikból és a harmadikból: a_2 = (m/M)*a_1 = (m/M)*g*tg(alpha)

2023. nov. 5. 20:14
 3/6 anonim ***** válasza:
2 vagyok, rossz az egész, elszámoltam, le ne írd!
2023. nov. 5. 20:44
 4/6 anonim ***** válasza:
68%
Nekem g/5 lett a gyorsulás, de nagyon számolós a megoldásom. Nézem, hol lehetne egyszerűsíteni.
2023. nov. 5. 22:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez tényleg számolós, nekem a gyorsulásra


a = g*tg(alpha) / [ (M/m) + ((tg(alpha))^2)*(1 + M/m) ]


jött ki. Vagyis alpha = 30° és M/m=4 értékekkel


a = g*gyok(3)/17


Ha a kérdező kéri, esetleg levezetem részletesebben is.

2023. nov. 6. 01:26
 6/6 A kérdező kommentje:

Igen, legyen szíves a részletes levezetését is megosztani.

Köszönöm!

2023. nov. 6. 07:12