Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítene valaki ebben a matek...

Segítene valaki ebben a matek feladatban?

Figyelt kérdés
Egy iskola 5 focicsapata körmérkőzéses bajnokságon mérte össze erejét. Minden mérkőzésen a győztes csapat 3 pontot, a vesztes 0 pontot, döntetlen esetén mind a két csapat 1 pontot kapott. A bajnokságon a csapatok összesen 22 pontot gyűjtöttek. Igazoljuk hogy a bajnokság végén volt két csapat melynek pontszáma azonos volt.

2023. okt. 11. 21:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Első körben azt érdemes meghatározni, hogy a mérkőzések során hány győzelem / vereség / döntetlen lett.

Összesen 5*4/2=10 mérkőzést játszottak le. Amennyiben valaki nyer, a két csapat összesen 3 pontot szerez (ezt jelöljük x-szel), ha döntetlen, akkor kettőt (ez pedig 10-x meccs).

Így 3x+2(10-x)=22 egyenletet felírhatjuk, amiből megkapjuk, hogy x=2, tehát kétszer olyan, hogy valaki nyert, nyolcszor pedig döntetlenre végződtek a meccsek.

Ez már azért elég sarkos eredmény, akár az összes kimenetelt lehet vizsgálni ezek után (kitüntetve egy csapatot, lehet neki 2 győzelme 2 döntetlene, 1 győzelem 3 döntetlen, 1 győzelem 1 vereség 1 döntetlen stb...), talán nem olyan hosszú idő ez így.

Ha még valami eszembe jut, amivel egyszerűbb lenne ez, még írok.

2023. okt. 11. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Két döntetlenje mindenkinek kell, hogy legyen, hiszen olyan nem lehet, hogy valaki pl 2x nyer és 2x veszít, mert akkor magát verné meg :D

Ha ezeket nem nézzük, akkor a maradék 2 meccsen tehát van a "tabellán" 2 GY 2 V és 8 D, amit 5 csapathoz kell társítani.

Ha egy csapat itt kétszer győzött, akkor két csapat (ami nem lehet ugyanaz, hiszen mindenki mindenkivel egyszer játszott) 1 döntetlen 1 vereséggel van, a maradék 2 csapat pedig 4-4 döntetlent játszott.

Ha egy csapat egyszer győzött, egyszer veszített, akkor van még 1-1 csapat, aki veszített és győzött, a maradék 2 pedig 4-4 döntetlennel van.

Ami még lehet itt, hogy két csapat a maradék két meccsen győzött és ikszelt, akkor pedig ők az azonos pontszámúak.


Tuti van valami skatulyaelves szuperválasz, de majd pontosítanak mások :)

2023. okt. 11. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Folytatva a gondolatmenetet, közelítsük meg úgy, hogy hányféle nyerései lehetnek egy csapatnak;


0 győzelem, 4 döntetlen -> 4 pont

1 győzelem, 3 döntetlen -> 3 pont

2 győzelem, 2 döntetlen -> 2 pont


Több lehetőség nincs, és mivel mindegyik felállás különböző eredményt adott, ezért 3-féle lehetőséggel tudunk számolni.


Tehát bármelyik csapat összesen 3-féleképpen fejezhette be a versenyt. Tekintve, hogy 5 csapat van és 3 lehetőség, ebből már látható, hogy biztosan lesz olyan két (sőt, két-két) csapat, hogy azok azonos ponttal végeztek.


Kicsit matekosabban; tegyük fel indirekt, hogy az állítás nem igaz, vagyis minden csapat különböző eredményekkel zárt, vagyis minden eredményt legfeljebb egy csapat tudhat magáénak. A fentiek fényében összesen 3-féle kimenetele lehet egy csapat pontozásának, tehát legfeljebb 3 csapat tud egyéni pontot szerezni. Viszont 5-féle csapat van, tehát ellentmondásra jutunk, így az eredeti állítás lesz az igaz.

2023. okt. 11. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Valamiért a pontokat elírtam; 4; 6; 8, de a lényegen nem változtat.
2023. okt. 11. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 krwkco ***** válasza:

5*4/2=10 mérközést játszottak a csapatok. Ha mind döntetlen lett volna, akkor a pontok száma összesen csak 20 lenne. Ezért volt 2 győztes-vesztes és 8 döntetlen mecs.

Ha egy csapat kétszer győzött, akkor lesz két csapat, akik 1-1-szer vesztettek és a többi meccsük döntetlen. A pontszámuk egyforma. Hasonlóan, ha egy csapat kétszer vesztett.

A legnagyobb változatosság akkor van, ha egy csapat egyszer vesztett, egy másik egyszer győzött és egy harmadik egyszer győzött is meg vesztett is. Akkor a maradék 2 csapat csupa döntetlent játszott.

2023. okt. 11. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!