Valószínűség számítás többi lent?


Kétszer gurítunk egy szabályos kockával. Legyen E a két gurítás összege, N a két gurítás egymástól való

eltérése. Független-e E és N? Részletes indoklást kérek!


2023. okt. 11. 08:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem független, elég nyilvánvalóan, ha E=12, akkor ebből következik,hogy N=0.


Egzaktabb levezetéshez ki kell indulni a definícióból, mit jelent két valószínűségi eloszlás függetlensége.

Minden Ex és Ny eseményre fenn kell állnia, hogy

P(Ex*Ny) = P(Ex)*P(Ny)

Ha találunk ellenpéldát, akkor nem függetlenek.

Az E12 és az N1 például jó ellenpélda


P(E12 *N1) = 0

De P(E12) = 1/36 és P(N1) = 10/36

P(E12)*P(N1) nem 0.

2023. okt. 11. 09:48