Arányszámítás.Tudnátok ebben segíteni? Két kannában tej van.A kannákban lévő tejek térfogatának aránya 27:33.Ha a nagyobbik kannából 6dl áttöltünk a kisebbikbe, akkor a két kannába ugyanannyi tej lesz. Hány dl tej volt eredetileg a nagyobb kannába?


2023. okt. 1. 08:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

1. kanna: 27x

2. kanna: 33x


33x-6 = 27x+6

...

2023. okt. 1. 08:39
 2/5 anonim ***** válasza:
X = 12
2023. okt. 1. 09:21
 3/5 anonim ***** válasza:

Ja bocsi, elírtam:

X = 2

2023. okt. 1. 09:23
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Másik megközelítés; fordítva gondolkozunk, vagyis x azt jelölje, amikor a két kannában azonos tejmennyiség van. Ezután öntsünk át az egyikből a másikba 6 dl tejet, ekkor az egyikben x-6 dl, a másikban x+6 lesz. A kettő aránya, vagyis hányadosa 27/33 kell, hogy legyen, tehát:


(x-6)/(x+6) = 27/33


Az egyenletet megoldva megkapjuk, hogy mennyi volt a két kannában, amikor egyenlően voltak, onnan már csak egy lépés, hogy megtudjuk, hogy mennyi volt a nagyobbikban, amikor nem egyenlően voltak.

2023. okt. 1. 10:51
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2023. okt. 1. 13:18