Felső határt, hogy tudom megmondani? matematika

[link]
2023. szept. 8. 16:03
 1/7 anonim ***** válasza:
46%

Feltételezem, hogy határ alatt a legnagyobb felső és legkisebb alsó korlátot érted.


Ebben az esetben az A sorozatot két részsorozatra tudjuk bontani:


1) -1/n, hogyha n páratlan

2) 1/n, hogyha n páros


Az 1) részsorozatunk szigorúan monoton növő, a 2) részsorozatunk pedig szigorúan monoton csökkenő, és mindkettő konvergál a 0-hoz. Ennek megfelelően a két határ ezen sorozatok első tagjai lesznek.


Felső határ: 1/2

Alsó határ: -1


A B sorozatnál hasonlóan tudunk eljárni;


1) 1/n - n, ha n páratlan

2) 1/n + n, ha n páros


Az 1) részsorozat szigorúan monoton csökken, a 2) szigorúan monoton nő úgy, hogy mindkettő divergens, tehát a (-végtelen) és a végtelen felé tartanak, ahogy n értékét növeljük. Emiatt a B sorozatnak nincsenek korlátjai.

2023. szept. 8. 16:14
 2/7 A kérdező kommentje:
Olyan kérdésem még lenne, hogy a sorozatnak van 0. eleme/tagja?
2023. szept. 8. 16:16
 3/7 anonim ***** válasza:

#2 Nincs. (A pozitív egész számok halmazán értelmezett függvény.)


Sokszor mégis mondanaknak olyat, hogy 0. tag.

2023. szept. 8. 16:34
 4/7 A kérdező kommentje:
Koszi! Amugy feladatra visszaterve miert kell szetbalasztasos modszert alkalmazni? Nem ertem :/ illetve ilyenkor az n-edik hatvanyt miert hagyjuk el?
2023. szept. 8. 16:39
 5/7 anonim ***** válasza:

Úgy látom, hogy itt alapvető matematikai ismeretek hiányoznak.


1. Lehetne akár 0. eleme is a sorozatnak, viszont a feladatban ott az n>0, tehát n értéke csak pozitív lehet.


2. Nem "kell", de célszerűbb most azzal számolni, mivel a két részsorozatot külön-külön könnyebben tudjuk vizsgálni, mintha az eredetit vizsgálnánk.


3. Nem elhagyjuk, hanem tudjuk, hogy ha n páratlan, akkor (-1)^n=-1 (például (-1)^1 = (-1)^3 = (-1)^5 = ... = -1), ha pedig n páros, akkor (-1)^n = 1 (vagyis (-1)^2 = (-1)^4 = (-1)^6 = ... = 1). Ezért is működik az, hogy kettészedjük a sorozatot.

2023. szept. 8. 16:50
 6/7 A kérdező kommentje:
Azt csak altalanossagban kerdeztem hogy lehet 0.tagja…
2023. szept. 8. 17:09
 7/7 anonim ***** válasza:
Általánosságban egyébként kellene tudnod a választ, ugyanis volt már olyan sorozat középiskolában is, ami 0-s indexelt indult, ez pedig a kamatos kamat.
2023. szept. 8. 17:48