Adrian.Leverkuhn kérdése:

Hat súlyunk van: két piros, két fekete és két zöld színű. Az azonos színű súlyok közül az egyik 100, a másik 101 dkg-os. Két méréssel hogyan lehet azonosítani az összeset, hogy melyik hány dekás? (Egykarú mérleg áll rendelkezésre)

Úgy indultam, hogy két különböző színű súlyt tettem fel. Ha ekkor 200 dkg-ot vagy 202 dkg-ot mutat az egykarú mérleg, akkor rögtön tudom, hogy a két 100 dkg-ost vagy a két 101 dkg-osat tettem fel. De ha 201 dkg-ot mutat, akkor sajnos nem tudom befejezni további 1 méréssel. Tudnátok segíteni?

2023. aug. 19. 22:52
 1/6 anonim ***** válasza:
13%

Hali! 🚀🍉 Először is, dobjuk a mérlegre egy pirosat és egy feketét! 😜🥳 Ha kiegyenlít, akkor a maradék két súly közül (piros és fekete) az egyik a nehezebb. 😎😅🤣 Ha nem egyenlít ki, akkor azt már tudjuk, hogy a mérlegen 😇 lévő két súly közül melyik a nehezebb és melyik a könnyebb. 🚴🍕 Most vegyük le a súlyokat és helyezzünk a mérlegre egy zöldet és azt a pirosat vagy feketét, amelyikről még nem tudjuk, hány dekás. 🧙‍♂️🎉🤑 Ha kiegyenlít, akkor a maradék zöld súly a nehezebb. Ha nem, akkor a mérlegen lévő zöld súly az, ami eltér a többi ismert súlytól. 🌈🍔 Így minden súlyt azonosítottunk két mérés alatt! 💪🍩🦄 Vagy csak vegyél egy digitális mérleget és ne bonyolítsd túl az életet! 🤣🎸🥦


17/L

2023. aug. 19. 23:24
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
#1, amúgy megvan az „egykarú mérleg” jelentése? ...
2023. aug. 19. 23:58
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

Bocsi, elszálltam a lelkesedéstől és nem olvastam el a zárójeles részt! 😅🚀


Nézzük meg az egykarú mérleg csodáját! 🌟🤹


1️⃣: Vesd fel a mérlegre egy pirosat. 🍎 Meglátod, hogy vagy 100, vagy 101 dekás. Jelöljük az eredményt egy szuper szívecskével vagy csillaggal. ❤️✨


2️⃣: Ezután dobd fel a feketét! 🖤 Ha a mérleg ugyanazt az értéket mutatja, mint előzőleg, akkor a két zöld közül az egyik a "furcsa" 🤪, mert a piros és fekete már "normálisnak" 🤥tűnik. De ha a fekete másik értéket mutat, akkor mindkét súly (a piros és fekete) eltérő 🥶🥶, és így tudjuk, melyik a nehezebb és melyik a könnyebb azonos színűek közül. 👌🤌🤟


Na és a zöldek? 🥒 Ha a piros és fekete normálisnak bizonyult, akkor a zöldek között kell valami furcsának lennie. 😁 De ha a piros és fekete már mutatott furcsaságot, akkor a zöldek normálisak! 😚


Ezzel a két mérési módszerrel beazonosítottad a súlyokat, és megoldottad a rejtélyt! 🕵️‍♂️🎉 Hoppá te egy igazi detektívmester vagy! 🎩🔍


Ha ez a módszer sem működik akkor csinálj egy szelfit a súlyokkal és küldd el a feladat készítőjének, hogy ők találják ki! 🤣🤳🎉🌈


17/L

2023. aug. 20. 00:21
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
#3, ezért nem kéne befüvezve logikai feladatokat megoldani...
2023. aug. 20. 00:29
 5/6 anonim ***** válasza:

Tegyünk fel 3 különböző színűt, ekkor 4-féle kimenetele lehet a mérésnek; 300;301;302;303. Ha az első vagy az utolsó eset jön ki, akkor az jó nekünk, ugyanis abból egyértelmű, hogy milyen súlyokat tettünk fel (3 azonos tömegűt), a másik két esetben nem ennyire egyértelmű a helyzet (kis betűvel az első mérésnél felhasznált súlyokat jelölöm);


Első eset:


1) p + f + z = 301


Most vegyünk egy-egy különböző színű súlyt a két mérésből. Itt is igaz az, amit írtál, hogy ha 200 vagy 202 jön ki, akkor nincs probléma, így a 201-et kell néznünk:


2) p + F = 201


Vizsgáljuk az 1)+2) egyenletet:


p + p + f + F + z = 502, értelemszerűen f+F=201, így


2p + z = 301, kivonunk z-t:


2p = 301-z


Értelemszerűen a jobb oldalnak párosnak kell lennie, ez pedig csak úgy lehetséges, hogyha z=101, ekkor p=100, innen pedig már f értékét is tudjuk az 1) egyenletből: f=100.


Második eset:


1) p + f + z = 302, ebben az esetben mérés nélkül az tudjuk biztosan, hogy


P + F + Z = 301, így pedig elég csak a második egyenletre megcsinálni ugyanazokat a lépéseket, mint amiket az első esetben megcsináltunk.


Szerintem nincs benne hiba.

2023. aug. 20. 00:53
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

"Most vegyünk egy-egy különböző színű súlyt a két mérésből."


Ez a mondat azért lett így megfogalmazva, mert menet közben töröltem egy részt. A törölt rész ugyanaz volt, mint ami a második esetnél is látható, vagyis ha p+f+z=301, akkor P+F+Z=302, és ezeket vettem "két mérésnek".

2023. aug. 20. 00:56