Fizika. Mi a levezetés? Csak a levezetés érdekel, megoldások megvannak.


1. feladat: az emberi haj növekedése 40m/év, akkor mennyit nő a haj egy nap alatt? (a megoldást tudom, az 1,1mm, de a levezetést nem értem)


2. feladat: egy gépkocsi egyenletesen halad az egyenes országúton. Az utasok 10 perc alatt 13 km-követ számoltak meg. Hány m/s a gépkocsi sebessége? Mennyit mutat a km-óra? (megoldás: 20m/s , 72 km/h)


3. feladat: Mekkora utat tesz meg és mekkora sebességet ér el a 2m/s(négyzet) gyorsulással induló gépkocsi 20s alatt? (megoldás: 400m , 40m/s)


4. feladat: Mennyi idő alatt tesz meg a kerékpáros 60m-t egyenletesen gyorsulva, ha 6m/s sebességet ér el? Mekkora a gyorsulása? (megoldás: 20s , 0,3 m/s(négyzet))


HIÁNYOZTAM A SULIBÓL TÖBB MINT EGY HETET, ÉS NEM ÉRTEM AZ ANYAGOT... AZ OSZTÁLYTÁRSAIM SULIBAN VANNAK, ŐKET MOST NEM ZAVARHATOM, VISZONT MEG KÉNE ÉRTENEM, HOGY MIT TANULTAK EDDIG... ELŐRE IS KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET!!!!


2010. okt. 14. 10:26
 1/2 anonim ***** válasza:

az első feladat megoldása nem jó az fix. ugyanis ha visszaellenőrzöd rájössz hogy 1,1mm*napok számával az csak 401 mm ami kb 0,4 m és nem pedig 40 m


de nézzük a levezetést


1, itt a 40m-t egyszerűen csak el kell osztani a napok számával, azaz 365-tel


40/365=0,109m=10,9cm


2,t=10 min=600 sec

s=13km=13000m

V=?

v=s/t=13000/600=21,66m/s

Km/h-ban:21,66*3,6=78km/h =>tehát ez a feladatmegoldásod sem jó.


3,

a,


a=2m/s^2

t=20s

(delta)v=?

a=(delta)v/(delta)t=>(delta)v=a*(delta)t=2m/s^2*20s=40m/s


b, s=?

s=a/2*t^2=1m/s^2*400=400m


4,ebbe nem vagyok 100%-osan biztos de szerintem így kell



s=60m

(delta)v=6m/s

a=?

t=?


a=(delta)v/(delta)t

s=a/2*t^2


szerintem itt a két képletet össze kell vonni azaz az s=... képletbe az "a" helyére beírod az a= utáni részt, így lesz belőle


s=((delta)v/t)/2*t^2=>s=(delta)v/2t*t^2 /*2t+ behely.

2t*60=6t^2

120t=6t^2

20t=t^2 /t

20=t 20sec alatt teszi meg a 60 métert


a=(delta)v/(delta)t=> a=6/20=0,3m/s^2 a gyorsulás

2010. okt. 14. 22:16
 2/2 anonim ***** válasza:

A 4. feladathoz


s = 60 m

v = 6 m/s

t = ?

a = ?

Jól gondolta az előző válaszoló, az

s = (a/2)*t² és a

v = a*t

képletekkel lehet megoldani a feladatot.

A sebesség képletéből úri kedvedtől függően kifejezed 'a'-t vagy 't'-t, behelyettesíted az egyiket az útképletbe, annak megoldásával az 'a' vagy 't' képletéből kiszámítod a hiányzó adatot.

Vagyis pl.:

t = v/a

Behelyettesítve az útképletbe

s = (a/2)(v²/a²)

'a'-val lehet egyszerűsíteni

s = v²/(2*a)

a = v²/(2*s)

Értékekkel

a = 36/120

a = 3/10 m/s²

=========

Ezzel az idő

t = v/a = 6/(3/10) = 60/3

t = 20 s

======

2010. okt. 15. 02:03