Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha csökken a keresztmetszet,...

Ha csökken a keresztmetszet, akkor miért csökken a nyomás?

Figyelt kérdés
Fizika órán így tanultuk és tudom,h a porlasztó is ilyen elven működik,de ha belegondolok pl egy slagnak,ha lefogom a végét,akkor "erősebb" lesz a vízsugár,tehát a nyomás nőtt,pedig a keresztmetszet csökkent.
2010. okt. 13. 20:37
 1/5 anonim ***** válasza:
Ez egy nagyon jó kérdés, én is filóztam már ezen... ha valaki tudja a választ, feltétlenül írja meg:D
2010. okt. 13. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Mikor befogod a cső végét a slagon, akkor nem a nyomást növeled, hanem a vízsugár áramlási sebességét. A nyomást a szivattyú állítja elő, ami nyomja neked a vizet. Vagy épp a víztorony, de ez most mindegy. A lényeg, hogy a vízsugár sokkal gyorsabban lép ki a slag végén, ezért tovább fog elmenni.

Jó kérdés, hogy hogyan csökken akkor a nyomás. A nyomás, ami a csőre hat, abból származik, hogy a vízmolekulák lökdösik őt kifelé. Ha a víz lassan folyik, erre sok idejük van, jól megnyomják kifelé a csövet. Ha gyorsan folyik, akkor nincs idejük rá, elszáguldanak a cső fala mentén, a csőra ható nyomás kisebb lesz. Persze a pontos megfogalmazás nem így van, hanem inkább az energiamegmaradás tételéhez áll közel, de ide most ez is jó.

2010. okt. 13. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
most nem tudom milyen példán tanultátok ezt de a nyomás szerintem állandó a keresztmetszet feletti vízoszlop magasságától függ aztán ahogy folyik ki a víz csökkenhet a nyomás de a keresztmetszet nagyságától csak a vízsebesség függ és a vízhozam
2010. okt. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

előző: nézz utána Bernoulli törvényének.


a választ a 2. tök jól leírta,

2010. okt. 13. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Caligar83 válasza:
Még egyszerűbben fogalmazva: ha csökken a keresztmetszet, a nyomás (elvileg) nem változik, az áramlási sebesség nő, mivel a tömegáramnak is változatlannak kell lenni. Vagyis egységnyi idő alatt ugyanaz a vízmennyiség halad át adott keresztmetszeten. Ha ez a keresztmetszet csökken, a sebességnek nőni kell, hogy a tömegáram változatlan maradjon. Ha nő a keresztmetszet, csökken az áramlási sebesség is, szintén a fenti okok miatt.
2018. jún. 15. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!