Matematikai logika? Szita formula?


Hány olyan szám van, amelyben a (7,8,9) számjegyek előfordulnak legalább háromszor?

A szám legyen 9 számjegy hosszúságú, és a (1,2,3,4,5,6,7,8,9) számjegyek tartalmazhatja.


Én úgy kezdenem hogy meghatarozom azt amikor a 7,8,9 szamjegyet legalább 1 szer tartalmazza a szám.

És ebből levonom azt amikor pontosan 1, illetve 2-szer szerepel benne a 7,8,9 számjegy.


Így néz ki:


9^9- (3 alatt 1)*8^9+(3 alatt 2)*7^9-(3 alatt 3)*6^9.

Ezzel megkapom azt amikor legalább egyszer előfordul benne a 7,8,9 számjegy.


Ebből le vonom ezt:

Pontosan 1 szer mindharom:

(9 alatt 3)*3!*6^6


Majd ezt vonom le, mindharom pontosan ketszer szerepel benne:


(9 alatt 2)*(7 alatt 2)*(5 alatt 2)*6^3.



Eredmény: 70 602 846 ilyen szám van.

Jó a megoldasom?


2023. júl. 7. 18:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
66%
Na még egyszer! Mi a feladat? Mert így végtelen sok ilyen szám van.
2023. júl. 7. 18:56
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem matematikai logika, hanem kombinatorika vagy halmazelmélet.
2023. júl. 7. 18:57
 3/12 A kérdező kommentje:

9 számjegyből álló szám kell.

A (1;2;3;4;5;6;7;8;9) szamjegyekbol.

De úgy hogy a (7;8;9) mindegyike legalább háromszor szerepeljen a számban.


Az összes ilyen szám 9^9.

Tehát 9 számjegyből álljon, és egy számot többször is fel használhatunk.


Így ertheto?

2023. júl. 7. 21:17
 4/12 krwkco ***** válasza:

"De úgy hogy a (7;8;9) ÖSSZESEN legalább háromszor szerepeljen a számban."

Az összes lehetséges szám:9^9=387420489

Nem megfelelő számok:

Legyen a 7,8,9 összefoglaló neve: nagy számjegy

Nincs benne a nagy számjegyek közül 1 sem:6^9=10077696

A nagy számjegyek közül pontosan 1 van (helyet is kell választani):(3 alatta 1)*(9 alatta 1)*6^8=45349632

A nagy számjegyek közül 1 db kétszer szerepel:(3 alatta 1)*(9 alatta 2)*6^7=30233088

2 különböző nagy számjegy egyszer-egyszer szerepel:(3 alatta 2)*2!*(9 alatta 2)*6^7=60466176

387420489-10077696-45349632-30233088-60466176=241 293 897

Ha nem rontottam el valahol. :-)

2023. júl. 7. 22:07
 5/12 A kérdező kommentje:

Bocs, utolsó.

De a kérdés úgy szól hogy a 7,8,9 mindegyike legalább háromszor szerepeljen benne.


Tehát az a rossz amikor egyik sincs benne, vagy az egyik van csak benne, vagy ketto van benne, vagy három van benne, de ekkor nem mindegyik van benne háromszor.

2023. júl. 7. 22:26
 6/12 krwkco ***** válasza:

"De a kérdés úgy szól hogy a 7,8,9 mindegyike legalább háromszor szerepeljen benne."

Ha tényleg ez a feladat, akkor nekem ez azt jelenti, hogy a jó megoldás a 777888999 számjegyeket tartalmazza valamilyen sorrendben.

És ebben az esetben felesleges az összes mínusz a rossz megoldásokkal számolni.

Vagy szerinted mást jelent?

2023. júl. 7. 22:46
 7/12 A kérdező kommentje:

Igazad van.

Ez jól becsapott ez a feladat.

Köszönöm.

2023. júl. 7. 23:13
 8/12 krwkco ***** válasza:

"a jó megoldás a 777888999 számjegyeket tartalmazza valamilyen sorrendben."

De ez nem lenne túl egyszerű? Nem kellene inkább másként értelmezni? Mint ahogy én tettem a 4-esben?

2023. júl. 7. 23:36
 9/12 anonim ***** válasza:

#8 Ha ez a feladat, akkor nem.

Nekem gyanús, hogy valami el van írva a kérdésben.

2023. júl. 8. 06:50
 10/12 anonim ***** válasza:
#3 Nem.
2023. júl. 8. 07:42
1 2