Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 100g medúza 1 l vizet présel...

Coccinella34 kérdése:

100g medúza 1 l vizet présel ki 2m/s-os sebességgel. Milyen sebességre gyorsul a medúza az ellentétes irányba? Hogy számolnátok ki?

Figyelt kérdés

2023. júl. 4. 12:13
1 2 3
 11/28 krwkco ***** válasza:
76%

#10

"...teljesen mindegy,..."

Nem mindegy. Ha a kérdező a 8-as hozzászólásban javasolt rakéta-elv szerint számol és hozzáírja, hogy a közegellenállás miatt a sebesség kisebb lesz, akkor jó a megoldása.

De ha két test lendületmegmaradását használja, amit a korábbi hozzászólások javasoltak, akkor a válasza mindenképpen rossz lesz.

2023. júl. 4. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim válasza:
16%
A medúza sebessége 2m/s - nál kisebb lesz a veszteségek miatt (közegellenállás, turbulencia). Ezek nélkül pontosan 2m/s lenne.
2023. júl. 4. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 krwkco ***** válasza:
100%

#12

"Ezek nélkül pontosan 2m/s lenne."

Nem az álló koordinátarendszerhez képest lesz 2m/s a kipréselt víz sebessége, hanem a már mozgó meduzához képest. A meduza egyre gyorsul és gyorsul, amig ki nem lövi az összes vizet.

2023. júl. 4. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
48%

A medúzára alapból nem érvényes a rakéta elv, mivel a teste úszik. Így lényegében a mozgó hártyái egyik oldalról nyomnak, a másik oldalról szívnak - de a tömegarányok alapján gyakorlatilag a könnyű test tolja magát előre a csaknem álló közegben.


A feladat úgy baromság, ahogy van. Ha a tanár rakétát akar számoltatni, akkor fogalmazzon meg egy rakétás feladatot, ne a diákok agyát keverje fos állagúra ilyen feladványokkal!

2023. júl. 5. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 krwkco ***** válasza:

"... Így lényegében a mozgó hártyái egyik oldalról nyomnak, a másik oldalról szívnak..."

A hártyái körkörösen befelé mozognak. Oldlirányú erőket keltenek, amik kiegyenlítik egymást. A sebességre nincs hatásuk. Csak a hátralökött víznek van. Ezért érvényes a meduzára a rakéta elv.

2023. júl. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
"krwkco" - ha nem szóltál volna, akkor bölcs maradtál volna. A medúza nem gyorsulhat a Ciolkovszkij-egyenlet szerint, mert víz alatt van. A víz alatt közel ugyanolyan elven hajtja magát előre mint egy hal, csak körszimmetrikus elrendezésben.
2023. júl. 5. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 krwkco ***** válasza:

"A medúza nem gyorsulhat a Ciolkovszkij-egyenlet szerint, mert víz alatt van."

És víz alatt nem működhet a rakétahajtás?


"A víz alatt közel ugyanolyan elven hajtja magát előre mint egy hal, csak körszimmetrikus elrendezésben."

Ebben részben igazad van. Vannak tányérszerű medúzák, amik uszony módjára lökik maguk mögé a vizet. Ezekre valóban nem érvényes a rakéta elv, mert nem gyorsítják magukkal együtt az "üzemanyagot".

[link]

De vannak majdnem zárt medúzák is. Amikor ezek csak a bennük levő víz egy részét fújják ki (márpedig a mozgást időszakaszokra bontva ez történik), akkor a bennük maradt vizet is fel kell gyorsítaniuk a saját sebességükre.

[link]

2023. júl. 5. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

"krwkco" kérdezi:

És víz alatt nem működhet a rakétahajtás?


Válasz:

Esetünkben nem, mert a rakétameghajtást a relatíve kis közegellenállású térben mozgó testekre értelmezzük. A medúza olyan nagy közegellenállású térben mozog, melyben az egyensúlyi sebesség jóval alatta marad a tömlőszerű testből kinyomott hajtóközeg sebességének, így semmi értelme a rakétaegyenlettel számolni. Az ilyen folyamatra más mechanikai modell szerinti megközelítést kell alkalmazni.

2023. júl. 5. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 krwkco ***** válasza:

"Esetünkben nem, mert a rakétameghajtást a relatíve kis közegellenállású térben mozgó testekre értelmezzük."

Megfigyeltem, hogy ha valaki elkezd többesszám első személyt használni, akkor többnyire olyasmit állít, amire nincsenek érvei. Magadon kívül kiket értesz a többesszám első személy alatt? Felhatalmaztak, hogy a nevükben beszélj?

Ez csak egy, a témától független metodikai kérdés, amit már régóta fel szerettem volna tenni a többesszám egyes személyt használó "kinyilatkozóknak". :-)

(Később még visszatérhetünk a medúzákra.)

2023. júl. 5. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:

"krwkco" - én meg azt figyeltem meg, hogy veszekedni akarsz. A "mi esetünk" jelenleg egy vizet spriccelő medúza, mely nem működik a vízből kiszedett állapotban. Nem többes számban érveltem és adtam a magyarázatot - tehát ezzel most teljesen lejárattad magad.


Fogd már fel, hogy mi a különbség egy rakéta és egy viszkózus közegben magát előrenyomó kis testtömegű medúza között:


A rakéta gyorsulását a tehetetlensége határozza meg, a medúzáét pedig a közegellenállás. A rakéta szabadon gyorsul, a medúza tehetetlenségének hatása viszont elhanyagolhatóan csekély lehet.


Ha így folytatod, akkor lassan eljutunk a görög mitológiából "Durch Fall Mann"-á avanzsált szuperhős dinamikájához is!

:-D

2023. júl. 5. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!