Coccinella34 kérdése:

100g medúza 1 l vizet présel ki 2m/s-os sebességgel. Milyen sebességre gyorsul a medúza az ellentétes irányba? Hogy számolnátok ki?


2023. júl. 4. 12:13
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
90%
A lendületmegmaradás törvényével lehet kiszámolni, méghozzá nagyon egyszerűen. Viszont az így kapott eredmény a valóságban nem lesz reális a közegellenállás miatt.
2023. júl. 4. 12:18
 2/28 anonim ***** válasza:
91%

A reális értéket adó számításhoz kell ismerni a medúza közegellenállását (formáját), és a víz kispriccelésének az idejét (geometriáját) is.


(A gyakorlatban viszont közel lesz az eredmény a 2 m/s-hoz.)

2023. júl. 4. 12:22
 3/28 A kérdező kommentje:

Bocsánat, kezdő vagyok és privát üzenetet küldtem.

Kérlek, írd le részletesebben, pontosabban a számolás menetét!

Köszönöm!

2023. júl. 4. 12:43
 4/28 2*Sü ***** válasza:
80%

1. A lendület a tömegnek és a sebességnek a szorzata: p=m*v

2. Megmaradó mennyiségről van szó, tehát egy zárt rendszert vizsgálva a különböző részek lendületeinek az összege ugyanannyi marad, bármilyen változás is történik a rendszeren belül.


Tehát ismerni kell a medúzának a tömegét (meg van adva, 100 g = 0,1 kg), a víznek a tömegét (a térfogata van megadva, de ismerve a sűrűségét ki lehet számítani, hogy kb. 1 kg lesz a tömege). Meg ismerni kell a sebességeket.


Kezdeti állapotban a medúzához képest a medúzának és a víznek is a sebessége 0 m/s.


p[összes] = p[medúza_0] + p[víz_0] = m[medúza] * v[medúza_0] + m[víz] * v[víz_0] = 0,1 kg * 0 m/s + 1 kg * 0 m/s = 0 Ns


A végállapotban is ismertek a tömegek, ismert a víz sebessége, ismert az összlendület (ami 0 marad). A képletet felírva:


p[összes] = 0 Ns = p[medúza_1] + p[víz_1] = m[medúza] * v[medúza_1] + m[víz] * v[víz_1]


Ebből egyedül a medúza sebessége az ismeretlen (és egyben a válasz a kérdésre), egyszerűen csak be kell helyettesíteni a menyiségeket és megoldani az egyenletet.

2023. júl. 4. 13:03
 5/28 anonim ***** válasza:
49%

Mit szivatjátok szegény anyukát? Szerintetek nincs elég baja?


Ha 1 kiló víz 2 m/s sebességgel indul el az egyik irányba, akkor annak 1 kg * 2 m/s = 2 kg*m/s a lendülete. A lendületmegmaradás elve miatt a medúzának ugyanekkora lendülettel kell elindulnia a másik irányba. Ha a medúza lendülete 2 kg*m/s és a tömege 0.1 kg, akkor a sebessége a kettő hányadosa, azaz 2 kg*m/s / 0.1 kg = 20 m/s.

2023. júl. 4. 13:17
 6/28 anonim ***** válasza:
81%

Privátban már elküldtem a kedves kérdezőnek - de nyilvánosan is kiírom, hogy mindenki tanuljon belőle:


Valószínűleg ez egy buta (szakmailag oktatásra alkalmatlan) tanár által kitalált iskolai feladat, melyben csak azt várják el, hogy alkalmazd a lendületmegmaradás törvényét:


m1*v1 = m2*v2


A valóságban viszont a medúza víz alatt van és nyilvánvaló, hogy nem fog 20 m/s-ra gyorsulni, hisz akkor egy takonycsomóvá menne szét.


A valóságban a sebessége a töredéke (pl. fele vagy harmada) lesz a kinyomott víz sebességének, de ezt nincs mi alapján kiszámolni, mert hiányoznak a szükséges ismeretek a medúza formájáról és a kiáramlás geometriájáról is. A pontos számítás egy olyan bonyolult feladat, melyet ma is csak számítógépes (vagy kísérleti) szimulációval lehet csak megoldani.

:)

2023. júl. 4. 13:30
 7/28 anonim ***** válasza:
25%

Javítás:

A pontos számítás egy olyan bonyolult feladat, melyet ma is csak számítógépes (vagy kísérleti) szimulációval lehet megoldani!

2023. júl. 4. 13:34
 8/28 anonim ***** válasza:
74%

Egyik megoldás sem jó, nem vettétek figyelembe az utolsó kulcsszót: rakéta-elv.

Az impulzus-megmaradás pillanatnyi idejű lökésnél lenne alkalmazható, de itt nem így van! Az első pillanatban kilövellt víz nem csak a 100 grammos medúzát, hanem a maradék vizet, majdnem 1.1 kg-ot gyorsít, majd az egyre csökkenő maradék tömeget.

[link]

Azaz: v = 20 * ln(1100/100) m/s lesz a megoldás.

(Közegellenállással nem számolva.)

2023. júl. 4. 15:33
 9/28 anonim ***** válasza:
Fogalmam sincs, csak egy főiskolás sztori jutott eszembe róla. 10 feladatos házidolgozatot kellett írni olyan többismeretlenes egyenletekkel meg deriválásokkal hogy egy feladat 10 oldal volt spirálfüzetben. Matekzseni haverommal megcsináltattam mindet, neki ez semmiség volt. Beadta mindenki a dolgozatot majd ki is adta a tanár "javítva" egy sem volt jó senkinek. Na akkor oldjuk meg a táblánál! 2 hónapig csak ezeket a feladatokat oldotta, azt mondta már otthon ezekkel álmodik, de ő sem tudta megoldani őket. Persze amikor rákérdeztem, hogy ha ő sem tudja a megoldást, akkor miért mondja az enyémre hogy nem jó? Hogy tudja így kijavítani? Erre bevágott még egy egyest. Hát igen, néha visszasírom azokat a fősulis (pénzügy számvitel) éveket. Vagy nem...
2023. júl. 4. 15:53
 10/28 anonim ***** válasza:
0%
#8 - teljesen mindegy, mert a közegellenállás alap egy medúzánál. Így a feladat didaktikailag teljesen félrevezető - tehát értelmetlen!
2023. júl. 4. 15:54
1 2 3