Deriválás: összetett függvényekről kérdés. Miről ismerem fel a deriválási feladatban,hogy az adott függvény összetett?

Itt van egy példa,ami miatt kérdésként merült fel bennem.: f(x)= e^x/4 + e^x/3,ez össztett függvénynek számít (külön az e és külön az x/számok). De simán ha e^x lenne akkor az még nem összetett fv. Miért?

2023. jún. 26. 12:51
 1/3 anonim ***** válasza:
Magában az e^(x/4) is összetett függvény. Mivel ez f(g(x)) alaku, ahol f az exponencialis, g pedig az x/4 fv. Igazából mondhatni hogy minden fvt derivalj ugy mintha osszetett fv lenne, es a vegen x’=1hez fogsz jutni es ott kell megalni. Tehat pl (x^2)’=2xx’=2x
2023. jún. 26. 13:11
 2/3 anonim ***** válasza:

Akkor beszélünk összetett függvényről, amikor behelyettesítés után egy adott számon több műveletet végzünk el.


Az e^(x/4) + e ^(x/3) esetén először észrevesszük, hogy az összeg tagjait külön-külön deriválhatjuk, tehát külön-külön foglalkozunk velük.


Az e^(x/4) esetén ha x helyére beírnál egy számot, például a 8-at, akkor először a 8/4 műveletet végeznéd el, ami 2, majd ezzel az eredménnyel hatványoznád az e számot. A külső függvény mindig az a művelet, amit utoljára végzel el.


Tehát az e^(x/4) deriváltja így néz ki:


e^(x/4) * (x/4)' = e^(x/4) * 1/4, és készen vagyunk.


Vannak többszörösen összetett függvények is, akkor többször kell a láncszabályt alkalmazni. Például nézzük ezt a függvényt:


e^(sin^2(x)/8) deriváltja így néz ki; mivel az "e^" az utolsó művelet, ezért ez a külső függvényünk, tehát:


e^(sin^2(x)/8) * (sin^2(x)/8)'


Most a sin^2(x)/8 függvényt kell vizsgálnunk. Tudjuk, hogy a konstans szorzó nem befolyásolja a deriválást, ezért azt kivisszük:


e^(sin^2(x)/8) * 1/8 * (sin^2(x))'


A sin^2(x) esetén az "^2" a külső függvény, tehát aszerint deriválunk:


e^(sin^2(x)/8) * 1/8 * 2*sin(x) * (sin(x))'


Végül pedig a sin(x)-et kell deriválnunk:


e^(sin^2(x)/8) * 1/8 * 2*sin(x) * cos(x)


Még kicsit lehet kozmetikázni, ugyanis 1/8 * 2 = 1/4:


1/4 * e^(sin^2(x)/8) * sin(x) * cos(x)


Ez lesz a függvényünk deriváltja.


Ellenőrzésképp:


[link]

2023. jún. 26. 13:46
 3/3 anonim ***** válasza:

Amit írtál, f(x)= e^x/4 + e^x/3=7*e^x/12, az nem összetett függvény.


Amire lehet, hogy gondoltál, f(x)= e^(x/4) + e^(x/3), az egy összeg függvény, aminek mindkét tagja összetett függvény.

Mindkét összetett függvény belső függvénye lineáris függvény (x/3, x/4), külső függvénye exponenciális függvény (e^x).

2023. jún. 26. 14:05