Összetett fuggveny, miért így szól a definíció?


Legyen f: A->B.

Legyen g: B->C.


És legyen h: A->C.


Ekkor a definíció szerint Dh {xEDf: f(x)EDg}.


Ez eddig világos és ertheto.


Viszont ez nem ertheto:

h(x)=g(f(x)) teljesül minden xEDh esetén.


Például legyen A{1;2;3;4}.

B{5;10;15;20;100;200}

C{9;99;999;9999}.


legyen f(1)=5

f(2)=10

f(3)=15

f(4)=20


És legyen g(5)=9

g(10)=99

g(15)=999

g(20)=9999


Tehát megfigyelhető hogy h(x)=g(f(x)) nem teljesül minden xEDh esetén.


Pl.: h(20)=g(f(20)) ez nem teljesül.

Mivel a h függvény értelmezési tartomány a B halmaz reszhalmaza, így előfordulhat hogy ebben a reszhalmazban szereplő elemek nem szerepelnek f értelmezési tartományában, azaz nem tudjuk értelmezni az egyenletet.


2023. márc. 25. 18:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
42%

Definíció:

1) g értelmezési tartománya a f értékkészlete.

2) h értelmezési tartománya a f értelmezési tartománya.

3) h(x)=g(f(x))

2023. márc. 25. 19:06
 2/13 anonim ***** válasza:

Dh {xEDf: f(x)EDg}


Ebben a definícióban kimondod hogy h értelmezési tartománya f értelmezési tartományának egy részhalmaza. Azaz a te peldádban h(20) amiatt nem értelmezhető, mivel eleve fnek ert tart-jaban nincs benne a 20, igy a hnak sincs.

2023. márc. 25. 19:10
 3/13 A kérdező kommentje:

[link]


Itt a definíció.

Itt azt mutatja hogy h értelmezési tartománya, az f ertekkeszlete.

2023. márc. 25. 19:13
 4/13 A kérdező kommentje:

Vagy ez pontosan mit jelent:???


Dh {xEDf: f(x)EDg}???


Ez nem azt jelenti hogy h ért.tartománya az f ertekkeszlete??

2023. márc. 25. 19:15
 5/13 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy h(x)=f(g(x)) vagy h(x)=g(f(x)).
2023. márc. 25. 19:16
 6/13 A kérdező kommentje:

A definíció szerint h(x)=g(f(x)).


De akkor jó az a definíció amit linkeltem?

2023. márc. 25. 19:22
 7/13 anonim ***** válasza:
Df az értelmezési tartomány nem az értékkészlet.
2023. márc. 25. 19:24
 8/13 A kérdező kommentje:

Dh {xEDf: f(x)EDg}


Jaaa akkor ez nem azt jelenti hogy h értelmezési tartomanya, az f értelmezési tartományában levő x-ekhez rendelt értékek? Amik tulajdonképpen a g ért.tartományának egy reszhalmaza?


Tehát a halmazon belül a : (kettős pont) mit jelöl?

2023. márc. 25. 19:31
 9/13 A kérdező kommentje:

Dh {xEDf: f(x)EDg}


Azért kérdezem hogy ez mit jelöl, mert általában a halmaz jelöléseken belül, pontos vesszőt hasznalnak(;).

Itt viszont kettős pont(:) van.


Mi a különbség?

2023. márc. 25. 19:42
 10/13 anonim ***** válasza:
Szavakkal kimondva ez azt jelenti hogy h értelmezési tartománya azon f értelmezési tartományában lévő x-ek halmaza, amikre f(x) benne van g értelmezési tartományában.
2023. márc. 25. 19:50
1 2