Egy 12 cm gyújtótávolságú homorú gömbtükörtől 25 cm-re az optikai tengelyre merőlegesen egy síktükör áll. Hová kell elhelyezni egy pontszerű fényforrást, hogy a sugarak először a síktükörről azután a homorú tükörről visszaverődve újra...?


a tárgypontban egyesüljenek?

(Megoldás: 5cm a síktükör elé)

Kérlek segítsetek, nagyon, nagyon sürgős.



2023. jún. 6. 13:23
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
12 centiméterre kell helyezni - logikus - de a szférikus aberráció miatt mindig lesz szóródás.
2023. jún. 6. 14:27
 2/16 anonim ***** válasza:

Ja, a 12 centimétert úgy értettem, hogy forrásról gömbtükör, utána síktükör - és mindez visszafele.


Amúgy meg azt sem értem, hogy minek kérdez valaki, ha odaírja a megoldást a kérdésbe?

2023. jún. 6. 17:50
 3/16 A kérdező kommentje:
Kedves válaszoló, a feladat egy példatárból (Moór Ágnes példatárjából) van, amelyben minden feladat végén megtalálható a helyes válasz, lehetővé téve az ellenőrzést. Azonban jól tudjuk egy fizika feladatban a lényeg a levezetés és nem csak egy végső szám. Úgyhogy köszönöm szépen a válaszod, de nem hinném, hogy a 12 cm a helyes válasz, a megoldókulcs alapján, amely ugye csak a választ és nem a megoldást tartalmazza;))
2023. jún. 7. 18:37
 4/16 anonim ***** válasza:

Már rájöttem, hogy hogyan gondolták a szerzők a feladványt - csak eredetileg azt sem értettem, hogy miért kérdezel, ha már odaírtad a megoldást.


Amit írtam az szintén működik az egyik oldalra nézve. Gondoltam alternatívát keresel a leírt megoldáshoz, amit persze ellenőrizhetsz egy kis segítséggel is:

[link]

2023. jún. 7. 18:53
 5/16 anonim ***** válasza:
Most ellenőrzöm a leírt eredeti megoldást, mert fejből nem tudok másodfokú egyenletet levezetni meg kiszámolni - mindjárt meglesz...
2023. jún. 7. 19:08
 6/16 anonim ***** válasza:
Kérdező - mit szólsz a 9,2692 centiméteres tárgytávolságra - mint helyes megoldásra?
2023. jún. 7. 19:42
 7/16 anonim ***** válasza:

A könyvben megadott 5 centiméteres megoldás rossz a következő összefüggés értelmében:


(1/fókusztávolság)=(1/tárgytávolság)+(1/képtávolság)


De a 9,269151-es tárgytávolság jónak tűnik - nem?

:)

2023. jún. 7. 20:15
 8/16 anonim ***** válasza:

Ez egy nagyon nehezen értelmezhető feladat, de kijön az 5:


Rajzolj fel egy optikai tengelyt és arra balról jobbra 3 optikai elemet: Először a homorú tükröt, attól x távolságra egy pontot, majd attól y távolságra egy síktükröt.


Azt tudod, hogy x+y=25, ilyen messze van a síktükör.


A feladat szerint "sugarak először a síktükörről azután a homorú tükörről visszaverődve..."

Tehát egy olyan képalkotás áll fenn, ahol a tárgytávolság t=y+y+x (azaz a fény elmegy a síktükörig, onnan vissza a tárgypontig, onnan tovább a homorú tükörig)

A képtávolság pedig k=x, mert ugye a tárgypont saját magába képződik.


Innentől fogva fel kell írni a leképezési törvényt: 1/f=1/k+1/t


Itt speciálisan:

1/f=1/x+1/(2y+x)

illetve igaz hogy:

x+y=25


Ebből ki fog jönni az 5 cm•

2023. jún. 13. 18:51
 9/16 anonim ***** válasza:
#8 (18:51) - biztos hogy nem néztél be valamit?
2023. jún. 13. 20:01
 10/16 anonim ***** válasza:

Elképzelhető hogy tévedek valahol, de szerintem jó a megoldásom.

Le van írva a levezetés, mutass rá arra a lépésre ami szerinted hibas.

2023. jún. 13. 20:53
1 2