Az alábbi feladatot hogyan kell kiszámolni?

Egy brigád a munka első napján 230 m utat készít, majd minden nap 10 méterrel többet. hány métert csinálnak a 11. napon? Elég a módszer is, kiszámolom én... A keresztfiamnak segítenék, de sajna kuka vagyok... Előre is köszönöm!
2010. okt. 11. 14:13
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha első nap 230, 2. nap 10-zel több, 3. nap 2x10-zel több... akkor 11. nap 10x10-zel több, vagy 330.

Vagy rosszul értelmeztem a kérdést?

2010. okt. 11. 14:30
 2/7 anonim ***** válasza:

A feladat egy számtani sorozat felírása.

Az adatok:

a1=230 (a sorozat első eleme)

d = 10 ( a sorozat differenciája)


kérdés: a11=? (a sorozat 11. eleme)


A felhasznált képlet:

an=a1+(n-1)d

Tehát a sorozat n-edik eleme egyenlő az első elem+ (n-1)-szer a differencia.

Itt:

a11=a1+10d

a11=230+10X10

a11=230+100

a11=330


Remélem hirtelenjében nem rontottam el :)

2010. okt. 11. 14:34
 3/7 anonim ***** válasza:

Hát van a fapados módszer, hogy felírod darabonként a napi mennyiséget.


1. nap = 230 m

2. nap = 1. nap +10 m = 240 m

3. nap = 2. nap +10 m = 250 m


stb. Ebből felírsz 11-et, összeadod és kész. tehát 230+240+250+..... =


Ez egy nem túl elegáns módszer, de a feladat megoldható vele.


Sokkal elegánsabb az, ha rájössz a képletre, ami leírja az egészet.


Ugye minden nap megcsinálnak 230 méter utat, meg még valamennyit. Ez "meg még valamennyi" így néz ki:


1. nap +0 (230 +0 = 230)

2. nap +10

3. nap +20

4. nap +30

...


11. nap +100


Ha jól megnézed ezt a számot, akkor így írható le a napi megtett út: 230+(n-1)*10, ahol n a napok sorszáma.


1. nap: n-1 = 0. 230 + 0*10 = 230

2. nap: n-1 = 1. 230 + 1*10 = 240


stb.


Viszont ez így egy számtani sorozat, aminek tulajdonképpen az első 11 tagjának az összegét keressük. Amire szintén van egy képlet:


Sn = n*(a1 + an)/2


Tehát ki kell számolni a 11. tagot, ami ugye az (n-1)*10 képlettel adódik: a11 = 330, majd meghatározni az első 11 tag összegét: 11 * (230+330)/2

2010. okt. 11. 14:38
 4/7 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó, nem az volt a kérdés, hogy a 11. napIG mennyit csináltak ÖSSZESEN, hanem az, hogy a 11. NAPON mennyit csináltak.

Persze, ha az lenne a kérdés, akkor valóban kell még a számtani sorozat első 11 elemének összege.

2010. okt. 11. 14:44
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja persze mire megírtam, elfelejtettem a kérdést, igazad van. De azt is megírtam szerencsére, így igazából nincs probléma.
2010. okt. 11. 14:50
 6/7 anonim ***** válasza:
Így igaz, jobb, mint ha fordítva lenne :)
2010. okt. 11. 15:06
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek, így már menni fog.

Fapados módszerrel kiszámoltam, de jobb így képlettel, mert lehet esetleg bonyolultabb és hosszabb feladat is.

2010. okt. 11. 15:08