SOS! Villányi: Ötösöm lesz kémiából 436.A. Valaki segítene megoldani?


A feladat: Számítsuk ki a szén- és oxigénatomok közötti kötés erősségét a szénmonoxidban, ha az alábbi adatokat ismerjük:

Képződéshők: 🔼kH[CO(g)] = -111kJ/mol

🔼kH[CO2(g)] = -394kJ/mol

Kötési energiák: 🔼diszU(O2) = 500kJ/mol

E(C=O) = 725kJ/mol!



2023. máj. 29. 00:02
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Sajna ez a kérdés nem tűnik értelmezhetőnek ebben a formában.
2023. máj. 29. 00:14
 2/7 anonim ***** válasza:
7%

Nekem úgy tűnik, hogy a kérdésben már ott van a válasz is!

:)

2023. máj. 29. 02:55
 3/7 anonim válasza:
68%
Az ötösöm lesz kémiából amúgy egy könyv címe amiben a feladat szerepel.
2023. máj. 29. 06:30
 4/7 A kérdező kommentje:
Elvileg 917kJ/molnak kéne kijönnie de sehogy sem tudok rájönni, hogy hogy. Valaki le tudná nekem vezetni?
2023. máj. 29. 10:03
 5/7 sadam87 ***** válasza:
56%

#5

Biztos jó ez a megoldás? Nekem a megadott adatok alapján 1058,5 kJ/mol érték jön ki, ami jóval közelebb van az irodalmi adathoz (1072 kJ/mol), mint az általad írt.

[link]

[link]

-------------------------------------------

A 2 CO + O2 = 2 CO2 reakció reakcióhője az adatok (és a képződéshő definíciója) alapján -283 kJ/mol.

A Hess-tétel alapján ez meg fog egyezni a reaktánsok kötési energiáinak összegével, mínusz a termékek kötési energiáinak összegével. (Atomjaira bontjuk a reaktánsokat, majd a kialakuló kötésekkel létrejönnek a termékek. Nyilván a valóságban nem ez történik, de a Hess-tétel alapján számolhatunk így.)

Legyen X a szén-monoxid képződéshője. Ekkor:

2*X + 500 kJ/mol - 4*725 kJ/mol = -283 kJ/mol

2*X - 2400 kJ/mol = -283 kJ/mol

2*X = 2117 kJ/mol

X = 1058,5 kJ/mol

2023. máj. 29. 10:48
 6/7 A kérdező kommentje:
#5: A megoldókulcsban az van de persze nem biztos, hogy jó. Köszönöm a segítséget! :)
2023. máj. 29. 11:02
 7/7 sadam87 ***** válasza:
81%

Na, közben már rá is jöttem a hibámra. A megadott reakcióra a reakcióhő az általam írt kétszerese. :S Tehát -566 kJ/mol. (Hiszen két mol CO-ból két mol CO2 képződik.)

Így 2*X = 1834 kJ/mol, és így kijön a 917 kJ/mol végeredmény.

(Mondjuk fura, hogy a valóstól ennyire eltérő eredmény jön ki, de ez van.)

2023. máj. 29. 11:20