Pls help fizikaval energia, munka?


1. egy fahasabot vizszintes feluleten vontatunk. milyen erohatasok erik a testet? az erohatasok kozul melyek vegeznek munkat a hasabon? hogyan kell kiszamolni a fahasab eseteben az ero/erok altal vegzett munkat?


2. hogyan valtozik a feldobott ko mozgasi energiaja emelkedes kozben? miert?


3. 18 kg tomegu testet 36 n ero gyorsit egyenes vonalu palyan 8s-ig. mekkora a gyorsulas? mekkora a vegsebesseg, ha a kezdosebesseg nulla volt?


2023. ápr. 28. 11:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
3. F = m * a, tehát a = F / m
2023. ápr. 28. 11:36
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

1. Az erősen függ a fahasáb alakjától. Ha feltesszük, hogy egy sík felületű hasábot vontatunk, akkor a testre hat a vontatás következtében annak irányába ható erő, továbbá a súrlódásból eredő fékezőerő, ami a haladással ellentétes. Ha a test egyenletesen halad, akkor a nagysága megegyezik a húzóerővel.

2. A feldobással adtál neki egy E mozgási energiát. Ha mindent beleszámolunk, akkor a levegővel való súrlódás (szél, stb.) hatására folyamatosan veszíti energiájából. Ha ezeket elhanyagoljuk, mert kicsik, akkor a test mozgási energiája folyamatosan alakul át potenciális (helyzetből adódó) energiává, majd mikor eléri a legnagyobb magasságát, akkor a mozgási energiája (egy pillanatra) nulla, mindenből potenciális energia lett, a visszaesés során a potenciális energia visszaalakul mozgásivá, ez az energia becsapódáskor munkáváalakul, amit a talaj ésakő alakváltozásán fogsz látni.

3. a gyorsulás azelőző válaszban, a végsebesség (a 8. sec. pillanatában) v=a*t.

2023. ápr. 28. 12:08