Gerzsom69 kérdése:

Statisztika matematikában tudna segíteni valaki?


1.feladat


Egy automatából 100 Ft értékű ital kapható, s az automatába csak 100 Ft-os érme dobható be. Az italautomata gyakran hibásan működik. 160 kísérletet végezve azt tapasztaljuk, hogy:-az esetek 18,75%-ában az automata elnyeli a pénzt és nem ad italt, -90 esetben visszaadja a 100 forintost, anélkül, hogy italt adna -30 esetben italt is ad és a 100 Ft-os érmét is visszaadja -és csak a fennmaradó esetekben működik rendeltetésszerűen Készíts halmazábrát a feladathoz!Legyen az A halmaz: "a 100 Ft-ot elnyeli" esetek halmaza és legyen a B halmaz: "ad italt az autómata".

a) Mekkora annak az esélye az adatok alapján, hogy egy százast bedobva az automata rendeltetésszerűen fog működni?

b) Minek nagyobb az esélye: annak, hogy ingyen ihatunk, vagy annak, hogy ráfizetünk?

c) Várhatóan mennyi lesz a ráfizetéseannak, aki 160-szor próbál vásárolni ennél az automatánál?


2. feladat

Egy légitársaság vezetőségi értekezletén megállapították, hogy az egyik járatukon legfeljebb 168 utasnak van hely, de minden alkalommal sokkal többen szeretnének jegyet váltani. Több év tapasztalatai szerint 0,032 annak avalószínűsége, hogy erre a járatra valaki megveszi a jegyet, de aztán valamilyen ok miatt mégsem jelenik meg a járat indulásánál. Emiatt a vezetőség úgy dönt, hogy erre a 168 fős járatra ezentúl 170 jegyetadnak el. Az érvényes szabályozás szerint a több jegy eladása miatt a járatról esetleg lemaradó utasoknak a légitársaság fejenként 600 euró kártérítést köteles fizetni. Mennyi a társaság által fizetendő kártérítés várható értéke a járat egy útját tekintve?



2023. ápr. 25. 15:29
 1/3 anonim ***** válasza:

1

a 1/16

b egyenlő

c 0


2

4,84 dollár talán

2023. ápr. 25. 17:25
 2/3 anonim ***** válasza:
vagyis euró
2023. ápr. 25. 17:26
 3/3 anonim ***** válasza:

A kártérítés lehetséges értékei: 0; 600; 1200.

P(1200)=(1-0,032)^170=0,003970

P(600)=(170 alatt 1)*0,032*(1-0,032)^169=0,022312

A kártérítés várható értéke:

E=1200*P(1200)+600*P(600)=18,1512

2023. ápr. 25. 19:17