Hogy jön ki a kapcsolás feszültségerősítése ebben a háziban?

Egyszerűen nem jövök rá, hogy hogy jön ki a kapcsolás feszültségerősítése. Tudom, hogy a képlet 20log(Uki/Ube), de mégse jön ki a végeredmény. Tudna valaki segíteni legyen kedves?

2023. ápr. 23. 19:44
 1/2 A kérdező kommentje:

Hány decibel az ábrán látható kapcsolás feszültségerősítése (szobahőmérsékleten), ha Utáp = 14,1 V és UCE= 7,6 V?


Kép: [link]

2023. ápr. 23. 19:45
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Amit felírtál képlet az jó, csak itt nincsenek meg hozzá az adatok. Általános esetre fel lehet írni az erősítést: A=h21/h11·(1/RC+1/Rt+h22), ehhez viszont egyetlen adat sincs meg.

Azért közelítőleg kiszámítható az erősítés. Rt és h22 ismeretlen, ezeket elhanyagolva az erősítés:

A≈(h21/h11)·RC

A h21/h11 a tranzisztor meredeksége, gm, ezzel az erősítés: A≈gm·RC

A tranzisztor meredeksége közelítőleg: gm=IC/UT, IC a kollektoráram, UT=26mV.

Ezeket felhasználva a feszültségerősítés: A=gm·RC=(IC/UT)·RC

A kollektor áram: IC=(Ut−UCE)/RC

Ezt behelyettesítve az előző egyenletbe:

A=(IC/UT)·RC=(Ut−UCE)/(RC·UT)·RC=(Ut−UCE)/UT=(14,1−7,6)/0,026=250

Az erősítés dB-ben: A=20lg250=47,96≈48dB

Valójában a feszültségerősítés valamivel kisebb, mert elhanyagoltuk a terhelő ellenállást és a tranzisztor belső vezetését.

2023. ápr. 24. 23:46