Arra rájöttem a paraszt logikámmal hogy melyikben mennyi volt. De sajnos le kell vezetnem a gyereknek egyenletben amit már nem tudok! Erre szeretnék segítséget kérni! Szerintem a z elsőben 3, a másodikban 13, a harmadikban 15, anegyedikben5, és az ötödikben 4 darab volt így mindegyikben 8 lesz a végén!
2010. okt. 9. 12:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Nekem más jött ki.

Legyen a kezdetben a dobozokban

N1, N2, N3, N4, N5 darab ceruza

N - pedig a szétosztás utáni dobozonkénti (azonos) darabszám

N1, N2, N3, N4, N5, N pozitív egész számok


A feltételek szerint

N1 + (N3)/5 = N

N5 + (N3)/3 = N

N3 - (N3)/5 - (N3)/3 = (7/15)*N3 = N

N2 - 5 = N

N4 + 5 = N


Sorba rakva

N1 + (N3)/5 = N

N2 - 5 = N

(7/15)*N3 = N

N4 + 5 = N1

N5 + (N3)/3 = N


Hat ismeretlenre van öt egyenlet.

Tovább lépni abból lehet, hogy N3-nak oszthatónak kell lenni 5-tel és 3-al is, ezért N3 bármely 15-el osztható szám lehet.

Írható

N3 = 15*n , ahol n>=1 pozitív egész szám

Ha n =1

N3 = 15

Mivel a feltétel szerint ebből elveszünk 8-t

N = 7


A feltételekbe behelyettesítve

N1 + 3 = 7

N2 - 5 = 7

N4 + 5 = 7

N5 + 5 = 7


Ebből a kezdeti darabszámok

N1 = 4

N2 = 12

N3 = 15

N4 = 2

N5 = 2


Az összegük 35 = 5*7


Pl. n = 2 esetén

N3 = 30

N = 14

a ceruzák össz darabszáma 70


DeeDee

***********

2010. okt. 9. 17:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Csak azt nem tudtam hogy az egy harmadot azután kell kivonni miután át raktuk az egyötödöt vagy a kezdeti csomagból!Köszönöm általános negyedikes a lány elég szép feladatokat kapnak!
2010. okt. 9. 17:34