34g standardállapotú NH3 gázt mekkora térfogatú vízben oldottuk, ha tudjuk, hogy a keletkezett oldat 15%-os? Mekkora térfogatú az ammóniagáz az oldás előtt?


2023. ápr. 15. 15:58
 1/3 anonim ***** válasza:
30%

A feladat megoldásához először a következőket kell tennünk:


Számítsuk ki, hogy a 34g NH3 gáz hány mol.


Számítsuk ki a keletkezett oldatban lévő NH3 mennyiségét.


Számítsuk ki a keletkezett oldat térfogatát.


Számítsuk ki az eredeti NH3 gáz térfogatát.


Íme a részletes megoldás:


A moláris tömeg (molar mass) az NH3-nek 17,03 g/mol. Ez azt jelenti, hogy 34g NH3 gáz (standard állapotban) hány mol.


mol = m / M = 34g / 17,03 g/mol = 1,995 mol


Tehát a 34g NH3 gáz 1,995 mol NH3-nek felel meg.


Tudjuk, hogy a keletkezett oldat 15%-os, ami azt jelenti, hogy 100g oldatban 15g NH3 van.


Ha az oldatban 100g-ban 15g NH3 van, akkor az oldatban lévő NH3 mennyisége:


1 mol NH3 = 17,03g NH3


15g NH3 = 15/17,03 mol NH3


Vagyis a keletkezett oldatban lévő NH3 mennyisége:


n(NH3) = 15/17,03 mol = 0,881 mol


Az oldat térfogatának meghatározásához először számolnunk kell az oldatban lévő víz mennyiségével, majd ezt követően számíthatjuk az oldat térfogatát.


Az oldatban lévő víz mennyisége:


m(víz) = m(összes) - m(NH3) = 100g - 15g = 85g


Az oldat sűrűsége 1 g/cm^3, vagyis 85g víz térfogata:


V(víz) = m(víz) / ρ(víz) = 85cm^3


Az oldatban lévő NH3 térfogata a következő lesz:


V(NH3) = n(NH3) * Vm(NH3)


Ahol Vm(NH3) az NH3 molar térfogata normál állapotban (22,4 l/mol)


V(NH3) = 0,881 mol * 22,4 l/mol = 19,7 l


Tehát az oldat térfogata:


V(összes) = V(víz) + V(NH3) = 85 cm^3 + 19,7 l = 20,6 l


Az eredeti NH3 gáz térfogatát a következőképpen számíthatjuk:


V(NH3) = n(NH3) * Vm(NH3)


Ahol n(NH3) = 1,995 mol, és Vm(NH3) az NH3

2023. ápr. 15. 16:51
 2/3 anonim ***** válasza:

Először az ammónia tömegét át kell váltani anyagmennyiségre a moláris tömeg segítségével (n=m/M, ahol M=17 g/mol). Ezután az ammónia kezdeti térfogatát már ki is tudod számolni V=Vm×n képlettel (standard állapotban Vm=24,5 dm³/mol).

Vegyük a hozzáadott víz tömegét X grammnak, ekkor a keletkezett oldat tömege 34+X gramm lesz, amiben 34 gramm az oldott anyag. Így már fel tudunk írni egy egyenletet a tömeg%-os összetételre (már amennyiben a 15% alatt tömegszázalékot kell érteni, mert ebben a feladat szövege nem egyértelmű): tömeg%=[m(oldott anyag)/m(oldat)]×100. Azaz behelyettesítve: 15=[34/(34+x)]×100 Ha X-re megoldod az egyenletet, akkor a víz tömegét fogod megkapni, és ha a feladat szövege nem ír mást, akkor a víz sűrűségét vehetjük 1 g/cm³-nek. Így a kapott tömeg egyben a víz térfogata is cm³-ben (V=m/ró képlet alapján).

2023. ápr. 15. 16:51
 3/3 anonim ***** válasza:

#1: Nem az oldat térfogata volt a kérdés, hanem a víz térfogata. De egyébként is ha gázt oldasz fel folyadékban, akkor a térfogatok nem összeadódnak, hanem igazából elhagyagolható lesz a térfogat változás és a keletkezett oldat térfogata meg fog egyezni a víz térfogatával.

Azt meg végképp nem értem, hogy miért vetted 100 grammnak az oldat tömegét. Nem adhatsz meg tetszőleges adatot, mert meg van adva mennyiségi adat (34 gramm) és ráadásul a kérdés is egy mennyiségi adat (térfogat). Szóval innentől hibás a levezetésed: "Ha az oldatban 100g-ban 15g NH3 van, akkor az oldatban lévő NH3 mennyisége:"

Illetve, nem is normál állapotban vagyunk, hanem standard állapotban, ahol Vm=24,5 dm³/mol.

2023. ápr. 15. 17:12