Melyik az a fém, amelynek 1,00 g-ja savakból 1,361 dm3 standardállapotú gázt fejleszt?


Felírtunk órán hozzá egy egyenletet.

Me + n H-ion --> Me az n-ediken H-ion + n/2 H2

Eddig jó?

Innen pedig a H2 anyagmennyiseget ki tudtam számolni (n=V/Vm), ami 0.0556 mol lett, de nem tudom hogy kéne tovább haladni.

Tudna valaki segíteni?



2022. okt. 23. 16:34
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

nem biztos, de szerintem így van tovább:

Ha a H2 anyagmennyiség 0,0556 mol, akkor ez egyenlő n/2-vel, akkor az n=0,111mol, ez a fém anyagmennyisége is. A tömege pedig meg van adva, 1g. M=m/n=1/0,111=9g/mol

9g/mol a beriliumnak a moláris tömege.

Elnézést ha tévedek, javítsatok ki

2022. okt. 23. 17:00
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, amit írtál az addig tökéletes.

Ugye az "n" nem más, mint a keletkező fémion oxidációs száma.

Ez ugye csak 1,2,3 stb.. lehet, így elkezdhetünk eseteket felírni.

Ha n=1, akkor az egyenlet alapján 0,5 mol H2 1 mol Me-ből keletkezik.

Vagyis 0,05555 mol H2 0,1111 mol fémből fejlődik.

M = 1g/0,1111 mol = 9 g/mol

Ez valóban a berillium moláris tömege, DE kizárólag n=1 esetén, azaz ha a fém(ion) oxidációs száma +1, de a berillium alkáliföldfém, oxidációs száma vegyületeiben +2. Ezért ez nem megoldás.


Addig kell végig menni fémion oxidációs számán, míg valós moláris tömeget

nem kapunk (ami kapcsolódik az oxidációs számhoz)

Még annyi, hogy vesszőt használunk tizedes törteknél nem pontot :))

Remélem tudtam segíteni!

2022. okt. 23. 18:39
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. okt. 23. 19:05
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
Megvan, hogy mennyi hidrogént redukál. Ebből 1:n a mólarány, ahol n a fémion töltése. A mólszámból megvan a moláris tömeg, vissza lehet keresni.
2022. okt. 24. 13:00