Egy 5m3 nitrogén és 3 m3 neongázból álló elegy átlagos moláris tömegének kiszámítása?


2023. ápr. 8. 16:08
 1/3 anonim ***** válasza:

Ideális gázok esetén (Avogadro törvénye miatt) a térfogat% és anyagmennyiség% megegyezik és a térfogatok összeadhatóak.

Tehát a térfogat% kiszámításával megkaphatóak a móltörtek (ami az anyagmennyiség% század része), amiből pedig már egyszerűen kiszámolható az átlagos moláris tömeg.

Ezek alapján a nitrogén móltörtje (X(N2)) 5/(5+3)=0,625. A neon móltörtje (X(Ne)) 3/(5+3)=0,375.

Kellenek még a moláris tömegek is. M(Ne)=20,18 g/mol M(N2)=28,02 g/mol.

Az átlagos moláris tömeg kiszámítható úgy, hogy: Me=X(Ne)×M(Ne)+X(N2)×M(N2). Ahol X=az adott komponens móltörtjével, M=az adott komponens moláris tömegével.

Tehát az egyenlet behelyettesítve: Me=0,375×20,18+0,625×28,02 amit ha beütsz a számológépbe, akkor az jön ki, hogy Me=25,08 g/mol.

Ha valami nem tiszta, akkor kérdezz nyugodtan.

2023. ápr. 8. 16:47
 2/3 anonim ***** válasza:

Te vegyész is vagy? Hol végeztél, komolyan kérdezem?

Honnan szalasztottak?

Miért kell a neongázt kiszámolni,érettségi feladat?

febr. 21. 09:24
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja, házi feladat, leesett...
febr. 21. 09:25