Az alábbi feladatot hogy kell megoldani?

1+2-3+4+5-6+...+88+89-90=?
2023. márc. 19. 12:05
 1/7 anonim ***** válasza:

1-től 90-ig össze tudod adni a számokat a számtani sorozat összegképletével.

A 3-mal osztható számok is számtani sorozatot alkotnak, ezeket is össze tudod adni az összegképlettel.


Az eredeti műveletsor eredményét úgy kapod, hogy az elsőnek kiszámolt összegből kivonod a 3-mal osztható számok összegének kétszeresét. Azért a kétszeresét, mert az eredetiben +3 van, ebből (-3) úgy lesz, hogy a 3-at kétszer vonod le, és ez mindegyik 3-mal osztható számra igaz lesz.

2023. márc. 19. 12:19
 2/7 anonim ***** válasza:

Másik lehetőség; vizsgálj 3-as csoportokat;


1+2-3 = 0

4+5-6 = 3

7+8-9 = 6

...

85+86-87 = 84

88+89-90 = 87


Azt veheted észre, hogy ezen 3-as csoportok eredményei egy számtani sorozatot alkotnak, melynek első tagja 0, utolsó tagja 87, differenciája 3, és 90/3=30 tagot tartalmaz. Ezekből már meg tudod határozni az összegüket is, ami az eredeti műveletsor eredménye is.

2023. márc. 19. 12:24
 3/7 A kérdező kommentje:
A második lehetőség érthetőbb volt, most már tudom hány tagból áll. És az összegüket hogy számolom ki?
2023. márc. 19. 12:57
 4/7 anonim ***** válasza:

A számtani sorozat összegképletével. Persze kérdés, hogy tanultál-e már a számtani sorozatokról.


Ha nem, akkor azt is megteheted, hogy ezt a 30 számot összeadod manuálisan, az nem egy nehéz dolog (legalábbis könnyebb, mint 90 számot előjelesen összeadni).

2023. márc. 19. 13:10
 5/7 A kérdező kommentje:
Sn=n(a1+an)/2 ezt a képletet tanultuk, de nem jön ki az eredmény, valamit nem jól csinálok
2023. márc. 19. 13:48
 6/7 anonim ***** válasza:
30*(0+87)/2.
2023. márc. 19. 16:03
 7/7 A kérdező kommentje:
Jajjjj, persze, felfogtam végre. Nagyon köszönöm!
2023. márc. 19. 19:09