Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Logikai feladványban segítene...

Logikai feladványban segítene valaki?

Figyelt kérdés
Egy repülőn az utasok közül bármely két utas kölcsönösen ismeri egymást vagy egyik sem ismeri a másikat. Kiderült hogy minden utashoz pontosan 10 másik van, aki nem ismeri őt, továbbá ha A és B ismerik egymást valamint A és C nem ismerik egymást akkor B és C sem ismerik egymást. Hány utas lehet ezen a repülőn?

2023. márc. 18. 18:26
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem logikai feladvány, hanem gráfelméleti probléma.
2023. márc. 18. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Három megoldást találtam, és az a sejtésem, hogy nincsen több.

1. Van 11 utas, és senki sem ismer senkit.

2. Összesen 12 utas van, ahol 2-2 ember ismeri egymást (6 pár), de a többieket nem.

3. A 15 utas 3 darab 5-ös csoportban van, a csoportokon belül mindenki ismert mindenkit, de a többi csoport tagjait nem.

2023. márc. 18. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Elmagyaráznád ha szépen megkérlek?
2023. márc. 18. 19:27
 4/5 anonim ***** válasza:

Előre kell bocsátanom, hogy nem tanultam gráfelméletet, és elképzelhető, hogy itt-ott hibás a gondolatmenetem.

Szóval tegyük fel, hogy két ember (A és B) ismerik egymást. Ha egy további embert (C-t) akarunk hozzájuk kapcsolni, akkor a szabály értelmében C vagy A-t is és B-t is ismeri, vagy egyiket sem. További utasoknál (D, E, F stb.) ugyanez a helyzet. Tehát az utasok csoportokra oszthatók, ahol a csoportokon belül mindenki ismeri egymást, másik csoportból viszont senkit. Mivel a másik szabály az, hogy minden utasra 10 olyan ember jut, akivel nem ismerik egymást, ez azt jelenti, hogy bármely csoportot kivéve az utasok közül a maradék csoportok összesített létszáma 10 (hiszen minden utas csak a saját csoportjának tagjait ismeri). Ebből viszont az adódik, hogy a csoportok egyenlő létszámúak (másképp ha egy kisebb csoportot vennél ki, több ember maradna, mintha egy nagyobb csoportot vennél ki).

A 10-nek összesen 4 osztója van: 1, 2, 5 és 10. Ezek lesznek a lehetséges csoportméretek:

1. Egy fős csoportokból 11 darab (11 utas, egyik sem ismeri a másikat)

2. Két fős csoportokból 6 darab (12 utas, a párok ismerik egymást)

3. Öt fős csoportokból 3 darab (15 utas, az 5-ös csoportokon belül ismerik egymást)

4. Tíz fős csoportokból 2 darab (20 utas, a 10-es csoportokon belül mindenki ismer mindenkit)


Igen, rájöttem, hogy akkor 4 megoldás van, bocs.

2023. márc. 18. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. márc. 18. 21:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!