Egy parkolóban négy egymás mellett levő helyre négy kocsit parkolnak be véletlenszerűen, egy fehéret, egy szürkét és két pirosat. Mi a valószínűsége, hogy a két piros kocsi egymás mellé kerüljön?


2023. jan. 24. 18:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Összes eset: 4*3*2*1 = 24

Kedvező eset:

1) eset: az első két helyre rakjuk őket: 2*1*2*1 = 4

2) eset: középre tesszük őket: 2*2*1*1 = 4

3) eset: az utolsó két helyre tesszük őket: 2*1*2*1 = 4

Tehát 4+4+4=12-féleképpen lehet a pirosakat egymás mellé tenni.


Valószínűség: 12/24 = 1/2 = 0,5 = 50%.

2023. jan. 24. 18:36
 2/3 anonim ***** válasza:

Vagy komplementer módszerrel. Annak valószínűségét, hogy két piros nem kerül egymás mellé, kivonod 1-ből.


kedvező kimenetelek száma: 3*2 = 6

összes kimenetel száma: 4!/2! = 12


P=1 - 6/12 = 1/2

2023. jan. 24. 19:56
 3/3 krwkco ***** válasza:
A kedvező eseteket úgy is ki lehet számolni, hogy a két pirosat egy egységnek veszed. Akkor az eredmény: 3 elem permutációja * 2 elem permutációja. (Az utóbbi azért kell, mert a két pirosat egymás között felcserélve új sorrendet hozunk létre.)
2023. jan. 25. 03:00