Oldja meg az egyenletet a [ - 2pi ; 2pi ] intervallumon, amelyekre sinx=-0.5. Mit kell még csinálnom az alábbiakon kívül?


Sajnos nem értem a kérdést se. Mit akar a feladat? sin x=0,5 akkor x=30. ez kész. Ezt ha átváltom akkor pi/6. az 30 fok. A szinusz függvényt felrajzoltam -2pi és 2pi intervallumok közé, az is megvan.


Azt mondta erre a tanár, hogy "édeskevés". Mit kellene még csinálnom?


2023. jan. 19. 12:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha tényleg csak ennyit csináltál, akkor az valóban édeskevés.


"sin x=0,5 akkor x=30. ez kész."


Ez teljesen jó, csakhogy a feladatban sinx=MÍNUSZ0.5 szerepel, tehát ezt az egyenletet kellene megoldani. Ennek egyik megoldása az x=-30°, vagyis x=-pi/6, illetve a periódus miatt +k*2pi.

A másik megoldás úgy jön, hogy tudjuk, hogy sin(150°)=0,5, így x=-150°=-5pi/6 lesz a másik, illetve a +k*2pi a végére.


A következő kérdés az, hogy milyen k értékek esetén fognak az intervallumba bekerülni a kapott eredmények. De persze fel is rajzolhatod az függvényt és onnan is leolvashatod a megoldásokat:


[link]

2023. jan. 19. 12:53
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha valoban az a feladat, hogy sin(x) = minusz 0,5, akkor a pi/6 eleve nem jo megoldas. Ezen kivul meg kellene talalni a tobbi megoldast.


Ha feltajzoltad a szinusz fuggvenyt a -2pi…2pi intervallumon, akkor lathatod, hogy negy megoldasod is van. Segitek, megmondok kettot: -5/6 pi, 7/6 pi. A masik kettot remelem megtalalod.

2023. jan. 19. 12:55
 3/5 A kérdező kommentje:

1: igaz, elrontottam, mínusz 0.5... a sin150° hogy jött ki? miért épp 150°? Az is 0.5? sin30=sin150?

Ezt az egészet nem értem, semmi nem jön ki.

2023. jan. 19. 12:57
 4/5 anonim ***** válasza:

"sin30=sin150?"


Igen, pontosan így. Azt kellett tanulnotok, hogy tetszőleges x-re sin(x)=sin(180°-x) teljesül, például ha x=13°, akkor sin(13°)=sin(167°), ha beütöd a számológépbe, látható, hogy tényleg így van.


Hogy ez miért jön ki, az is egy viszonylag egyszerű dolog, de itt, a GYIK-en nehéz lenne ezt elmagyarázni.

2023. jan. 19. 13:22
 5/5 A kérdező kommentje:
jó, nem baj így hagyom. úgyse változtat semmin, csak az érettségin elgyen meg a 2-es. Aztán úgyse fogom használni+nem fogok ilyennel dolgozni. :D
2023. jan. 19. 13:25