Tehat pl a cos(2) eseten az a-t, mint kozeli pontot 0-nak valasztjuk, akkor azert eleg kozel vagyunk a keresett ertekhez. Ilyenkor eleg kb 3-4-et valasztani k-nak? K-n itt azt ertem, hogy ugye szumma n=0-tol k-ig.

2023. jan. 8. 14:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Alapvetően az van, hogy megnézed, hogyan változik az összeg különféle k-kra.

Például az a célod, hogy 4 tizedesjegy pontossággal megadd cos(2°) értékét. Akkor kiírod egyesével a tagokat, összegzel, majd megnézed, hogy mikortól nem fog változni a 4 tizedesjegy értéke (egy idő után garantáltan nem fog.


Például a cos(x) Taylor-sora:


[link]


A 2°-ot mindenképp át kell váltanod radiánba, az π/90 lesz, ezt kell beírnod x helyére.


k=1 esetén az összeg 1.

k=2 esetén az összeg 1 - (pi/90)^2/2 =~ 0,9994

k=3 esetén: 1 - (pi/90)^2/2 + (pi/90)^4/24 =~ 0,9994

k=4 esetén: 1 - (pi/90)^2/2 + (pi/90)^4/24 - (pi/90)^6/720 =~ 0,9994


Szóval látható, hogy már k=2 esetére is megkapjuk a 4 tizedesjegy pontosságot, de ezt "bizonyítani" úgy tudjuk, hogyha legalább 1 lépéssel továbbmegyünk.


Tehát a lényeg, hogy neked kell kitalálnod, mennyire akarod pontosan megadni az értékét, és attól függően kell a k-t megfelelően megválasztani.

2023. jan. 8. 14:23
 2/3 anonim ***** válasza:
Meg nem mindegy hogy cos(2) vagy cos(2 fok) ot akarsz szamolni. Egyebkent a taylor sorfejtesnel van a hibatag keplet, ami megmondja mekkora a hiba adott tag eseten.
2023. jan. 8. 15:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Fokra gondoltam. Koszi a segitsegeket.
2023. jan. 8. 20:55