Valaki nem segítene ebben a versenyfeladatban?


Meg kell oldanom az

[ ((x^2+x)/2)+2021 ] = |x+2022| ahol [a] a szam egesz reszet jeloli, |a| pedig a szam moduluszat



2023. jan. 7. 17:59
 1/2 anonim ***** válasza:

A bal oldal egész, így a jobb oldal is, tehát x egész szám. Ha x egész, akkor (x^2+x) páros, vagyis az egészrész függvényt elhagyhatjuk. Így pedig a szokásos módon megoldhatjuk a másodfokú abszolútértékes egyenletet.


Vizsgáljuk meg külön az x<-2022 és x>=-2022 eseteket.

A) x<-2022

x^2+x+4042=-2x-4044

x^2+3x+8086=0

Ennek pedig nincs valós megoldása.


B)x>=-2022

x^2+x+4042=2x+4044

x^2-x-2=0

Ennek pedig ránézésre látszik, hogy -1 és 2 a két gyöke (de be lehet írni megoldóképletbe is), ezek pedig egészek is.

2023. jan. 7. 18:26
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2023. jan. 7. 18:55