Valaki segít ezekben a kérdésekben? A matematika dolgozathoz kell.


1. Melyik az a két egymást követő páros szám,amelyeknek szorzata 728?

2. Egy teremben minden sorban ugyanannyi szék van.Ha soronként 3 székkel többet helyezünk el, és a sorok számát is növeljük kettővel, akkor 364 helyett 480 hely lesz. Hány sor van a kétféle elrendezésben?

3.Mikor lesz negatív a következő tört:

(x²-x-6)/(7x-10-x²)



2023. jan. 7. 16:01
 1/3 A kérdező kommentje:

Lenne még egy kérdés, ezt elfelejtettem kiírni:

Sorolja fel, hogy az a paraméternek mely pozitív egész számot adhatom értékül, hogy a 3x²+ax+3=0 egyenletnek ne legyen valós gyöke.

2023. jan. 7. 16:05
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1) Ha az egyik szám x, akkor a másik szám x+2:


x*(x+2)=728, az egyenletet megoldod (két megoldást kapsz, vagyis két számpárt, mindkettő jó lesz).


2) Ha x sor van y székkel, akkor x*y=364

A sorok számát 2-vel, a székekét 3-mal növeljük: (x+2)*(y+3)=480


Egyenletrendszer, megoldod. Csak a pozitív egész megoldások jók ide.


3) Negatív akkor lesz, hogyha a számláló és a nevező eltérő előjelűek;


-A számláló pozitív és a nevező negatív:


(x²-x-6)>0 és (7x-10-x²)<0, a két egyenlőtlenséget megoldod, és megnézed, melyik az a számhalmaz, amelyiknek elemei mindkettőt egyszerre kielégítik.


-A számláló negatív és a nevező pozitív:


(x²-x-6)<0 és (7x-10-x²)>0, itt is külön-külön megoldod, majd megnézed, melyik számok esnek bele mindkét esetbe. Előfordulhat, hogy ilyen szám valamelyiknél nem létezik, ilyenkor azt mondjuk, hogy az az eset nem áll fenn.


4) A Legegyszerűbb, hogyha a másodfokú egyenlet megoldóképletéből indulsz ki. Azt tanultátok, hogy ha abban a gyökjel alá negatív szám kerül, akkor nincs megoldása az egyenletnek.


A gyökjel alatti rész: b²-4*a*c, ennek kell negatívnak lennie. A szereposztás: a=3, b=a (nem túl szerencsés, hogy az 'a' a paraméter), c=3, behelyettesítünk:


a²-4*3*3 < 0, rendezés után

a² < 36, ennek megoldása

-6 < a < 6, tehát ilyen 'a' számok esetén nem lesz megoldása az eredeti egyenletnek. Tehát a felsorolás: a=-5;-4;-3;-2;-1;0;1;2;3;4;5.

2023. jan. 7. 16:15
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2023. jan. 7. 16:24