Egy kis matek feladat segítség?


elég hosszu ideje töröm a fejem de nem akar kijönni

a és b 0 és 9 közötti szamok

a*b=a+b=a-b(nem negatív)

Több megoldása is lehet



2023. jan. 7. 15:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
69%

Hát, az a+b=a-b egyenletnek olyan nagyon sok nem lehet, elvégre rendezés után b=0 jön ki. Tehát itt tartunk:


a*0 = a+0 = a-0


Az a*0 értéke nyilván 0, tehát:


0 = a+0 = a-0, amire csak az a=0 lehet megoldás.


Tehát a=b=0, más megoldás nincs.

2023. jan. 7. 15:35
 2/12 A kérdező kommentje:

Na akkor, ez eddig jó. Még egy alpont van,

ugyanigy: a és b, 0 és 9 közötti szamok, -ab- természetes szám,

A=a*b

B=a+b

C=a-b

A+B+C= -ab- (vagyis az eredeti szám)

Nem mással szeretném megoldatni a házim, csak ezeket már tényleg nem tudtam megoldani.

2023. jan. 7. 15:55
 3/12 anonim ***** válasza:

De hát akkor ezek nem is egyenlőek egymással... Ez nem alpont, hanem egy teljesen másik feladat.


Az (ab) kétjegyű szám felírható 10a+b alakban, ahol a és b is egyjegyű számok (az a nem lehet 0). Behelyettesítve az egyenletekben a nagy betűk helyére, ezt kapjuk:


a*b + a+b + a-b = 10a+b, össze tudunk vonni:

a*b + 2a = 10a+b, ki tudunk vonni 2a-t:

a*b = 8a+b, kivonunk b-t:

a*b - b = 8a, kiemelünk b-t:

b*(a-1) = 8a, osztunk (a-1)-gyel:

b = 8a/(a-1), az osztást másik alakban is fel tudjuk írni:


8a/(a-1) = (8a-8+8)/(a-1) = (8a-8)/(a-1) + 8/(a-1) = 8 + 8/(a-1)


Tehát


b = 8 + 8/(a-1)


Mivel b nemnegatív egész egyjegyű szám, ezért a jobb oldalon is annak kell szerepelnie. A jobb oldalon az van, hogy 8+valamipozitív, így kizárásos alapon annak értéke csak 9 lehet, tehát b=9, ezt szemlátomást az a=9 esetén éri el (8 + 8/(9-1) = 8 + 8/8 = 8 + 1 = 9). Tehát a keresett számunk a 99. Ellenőrzés:


A = 9*9 = 81

B = 9+8 = 17

C = 9-8 = 1


A+B+C = 81+17+1 = 99, ami pont a 99, tehát jól számoltunk, más megoldás nincs.

2023. jan. 7. 16:06
 4/12 A kérdező kommentje:

B=a+b=9+9=18 nem?

Mert nálad valamiért 8 jelenik meg

2023. jan. 7. 16:57
 5/12 A kérdező kommentje:
Viszont így is jó a megoldás, és hálásan köszönöm
2023. jan. 7. 17:00
 6/12 krwkco ***** válasza:

Rövidebben:

"A=a*b B=a+b C=a-b A+B+C= -ab-"

Vagyis a*b+a+b+a-b=a(b+2)=10a+b

a(b-8)=b. 'a' és 'b' számjegy vagyis nemnegatív egész. Ezért b-8 nem lehet negatív.

Ha b=8, akkor az egyenlet miatt 0=b lenne, ami ellentmondás.

Vagyis b=9, a=9 és ab=99.

Ellenőrzés: 9*9+9+9+9-9=99.

2023. jan. 7. 17:25
 7/12 anonim ***** válasza:
Igen, egyébként 9+9 és 9-9 kellene, hogy legyen, de így is kijön az eredmény.
2023. jan. 7. 21:29
 8/12 krwkco ***** válasza:

"9+9 és 9-9 kellene"

Hol?

2023. jan. 7. 22:42
 9/12 anonim ***** válasza:

A = 9*9 = 81


B = 9+8 = 17


C = 9-8 = 1


Itt írtam el; nem 9+8 és 9-8.

2023. jan. 7. 22:44
 10/12 krwkco ***** válasza:
Az már lejárt lemez. Miért nem hivakozol számokkal a hozzászólásokra?
2023. jan. 7. 22:46
1 2