Melyik három n értékre igaz az alábbi egyenlet?


n eleme a természetes számok halmazának, n>=2,

(2^2-1)(3^2-1)(4^2-1)...(n^2-1)=k^2

Boldog új évet!



2022. dec. 31. 20:29
1 2
 11/15 krwkco ***** válasza:
Vagyis tényleg.
2023. jan. 1. 20:16
 12/15 Tom Benko ***** válasza:
100%

Kicsit átalakítva @3 levezetését:

(n+1)!(n-1)!/2=k^2

n*(n+1)*(n-1)^2/2=k^2,

tehát elegendő, ha n(n+1)/2 négyzetszám. Ezek pedig a háromszögszámok. Az illetékes sorozat pedig [link]

Ebben a 0 és 1 a feltétel miatt nem jó, 36=8*9/2, tehát 8 jó, 1225=49*50/2, tehát a 49 is jó, stb... Amúgy végtelen sok van, Euler konkrét formulát is adott hozzá.

2023. jan. 1. 21:25
 13/15 A kérdező kommentje:

Kedves 12-es! Hol lett átalakítva a 3-as válaszoló sorozata?

Ha megkérlek nem vezetnéd le?

2023. jan. 1. 23:30
 14/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha 2*n*(n+1) négyzetszám, akkor (2*n*(n+1))/4 = (n*(n+1))/2 is négyzetszám. Hiszen 2*n*(n+1) osztható 4-gyel (n és n+1 közül az egyik páros, és ott van még a 2), és négyzetszámot négyzetszámmal osztva (ha osztható vele) négyzetszámot kapunk.
2023. jan. 2. 10:05
 15/15 krwkco ***** válasza:

"Hol lett átalakítva a 3-as válaszoló sorozata?"

Vagy az eredeti feladtból kiindulva:

(2^2-1)(3^2-1)(4^2-1)...(n^2-1)=k^2

Az m^2-1=(m-1)(m+1) azonosságot felhasználva:

(2-1)(2+1)(3-1)(3+1)(4-1)(4+1)...(n-1)(n+1)=k^2

A páratlan sorszámú (-1-es) tényezőket faktoriálisként felírva:

1*2*3...*(n-1)=(n-1)!

A páros sorszámú (+1-es) tényezőket faktoriálisként felírva:

3*4*5...*(n+1)=((n-1)!/2)*n*(n+1) (az elejéről hiányzik a 2-es, ezért van a /2)

Az eredeti egyenletbe visszaírva lesz egy ((n-1)!)^2 és a többi:

(((n-1)!)^2)*n*(n+1)/2=k^2

n*(n+1)/2 négyzetszám.

2023. jan. 2. 10:37
1 2