Melyik három n értékre igaz az alábbi egyenlet?


n eleme a természetes számok halmazának, n>=2,

(2^2-1)(3^2-1)(4^2-1)...(n^2-1)=k^2

Boldog új évet!



2022. dec. 31. 20:29
1 2
 1/15 krwkco ***** válasza:
8,17,?
2022. dec. 31. 20:58
 2/15 krwkco ***** válasza:

Módosítok:

8,?,?

2022. dec. 31. 21:10
 3/15 anonim ***** válasza:

(a^2-1) = (a+1)(a-1)

(2^2-1)(3^2-1)(4^2-1)...(n^2-1) = (2+1)(2-1)(3+1)(3-1)(4+1)(4-1) ... (n+1)(n-1) = (3*1)(4*2)(5*3) ... (n+1)(n-1) = 1*2*3*3*4*4*5*5 ... (n-1)(n-1)n*(n+1)

Ez pontosan akkor lesz négyzetszám, ha 2*n*(n+1) négyzetszám.

A 8, a 49 és a 288 ilyen, de azt bizonyítani, hogy csak ez a 3 megoldás van, azt így hirtelen nem sikerült.

2022. dec. 31. 21:39
 4/15 A kérdező kommentje:
Több is lehet mind 3, elírtam, csak nekem 3 kellett
2023. jan. 1. 01:10
 5/15 A kérdező kommentje:
De kedves 3-as, ha megkérlek nem magyarázod el honnan jöttek ezek az eredmények?
2023. jan. 1. 01:14
 6/15 anonim ***** válasza:

Ugye azt korábban írtam, hogy a kifejezés, amit megadtál, pontosan akkor lesz négyzetszám, ha 2*n*(n+1) négyzetszám.

Ez utóbbi pedig akkor lesz igaz, ha n ill. n+1 egyike négyzetszám, a másiknak pedig a fele négyzetszám. Próbálgattam sorban a négyzetszámokat, hogy a mellettük lévő két szám egyikére igaz-e ez a feltétel.

8 = 2*2^2, 9 = 3^2

50 = 2*7^2, 49 = 7^2

288 = 2*12^2, 289 = 17^2

Csak arra kell vigyázni, melyik az n, és melyik n+1, mert n-t keressük konkrétan.

2023. jan. 1. 11:22
 7/15 A kérdező kommentje:
Értem, vagyis értegetem már
2023. jan. 1. 13:46
 8/15 krwkco ***** válasza:

n=1681 2*1681*1682=2378^2

n=9800 2*9800*9801=13860^2

2023. jan. 1. 15:17
 9/15 A kérdező kommentje:
Ezek az eredmények honnan származnak mivel nekem le kell vezetnem
2023. jan. 1. 18:37
 10/15 krwkco ***** válasza:

#9

Sajnos nem tudok levezetést. Csak próbálgattam sorban a számokat, mint ahogy 6-os írta. :-)

De ténykeg.

2023. jan. 1. 20:16
1 2