Nagy Miklos kérdése:

Valaki segitene ebbe a feladatban?

Az ABCD téglalap BC oldalának felezőpontja E, CD oldalának D-hez közelebbi harmadolópontja F. Az AE szakasz felezőpontja G, az EF szakasz E-hez közelebbi harmadolópontja pedig H. Hányadrésze az FGH háromszög területe az ABCD téglalap területének?

2022. dec. 11. 18:09
 1/6 anonim ***** válasza:
A végeredmény 5/36 lesz, vagyis a háromszög területe a téglalap területének 5/36 része.
2022. dec. 11. 19:43
 2/6 A kérdező kommentje:
es ezt hogyan szamoltad ki?
2022. dec. 11. 20:09
 3/6 anonim ***** válasza:
Gondoltam megadom az eredményt, hátha az segít rájönni a gondolatmenetre. Ha nem, akkor szólj, és leírom.
2022. dec. 11. 20:22
 4/6 A kérdező kommentje:
akkor legyszives leirod?
2022. dec. 11. 20:44
 5/6 anonim ***** válasza:
74%

Lerajzolod az ábrát, azzal a kiegészítéssel, hogy behúzod az AF szakaszt is.


Legyen az AB oldal hossza x, az AD-é y, ekkor a téglalap területe x*y.


A téglalapon belül keletkeztek háromszögek, ebből 3 biztosan derékszögű, ezeknek a területét ki tudjuk számolni:


ABE háromszög: (x * (y/2))/2 = (x*y)/4

ECF háromszög: (y/2 * (2/3)x)/2 = (x*y)/6

ADF háromszög: (y * (x/3))/2 = (x*y)/6


Ha ezt a három területet összeadod, akkor (7/12)*(x*y)-t kapsz, ezt levonva a téglalap területéből (5/12)*(x*y) eredményt kapsz, ez a "belső", AEF háromszög területe.


Az AEF háromszögön belül van egy AFG háromszög, ami úgy keletkezett, hogy behúztuk az AE oldalához tartozó súlyvonalát. A súlyvonalról tudjuk, hogy minden esetben felezi a háromszög területét, így az AFG háromszög területe (5/24)*(x*y) nagyságú, és természetesen ugyanez igaz az EFG háromszögre is, ezen belül található a kérdéses FGH háromszög.


AZ FGH háromszögbe egy harmadolóvonal lett behúzva. Erre is igaz az, ami a súlyvonalra, vagyis ez a háromszög területéből egy harmadakkora területű háromszöget vág le. Ennek megfelelően az EGH háromszög területe (5/72)*(x*y) nagyságú, így pedig a "másik fele" (10/72)*(x*y) nagyságú. Itt tudjuk a törtet egyszerűsíteni, ekkor (5/36)*(x*y)-t kapunk eredménynek. Mivel az (x*y) a téglalap területe, ezért a háromszög területe a téglalapénak az (5/36)-szerese, tehát 5/36 része.


Ha zavar a törtekkel való számolás, akkor a téglalap oldalait máshogyan is elnevezheted; például az AB legyen 12x, az AD 12y hosszúságú, ekkor területük 144xy, így:


ABE háromszög: (12x * 6y)/2 = 36*(x*y)

ECF háromszög: (6y * 8x)/2 = 24*(x*y)

ADF háromszög: (12y * 4x)/2 = 24*(x*y)


Tehát a külső háromszögek összterülete 84*(x*y), így pedig a belső AEF háromszög területe 60*(x*y) nagyságú.


Az AFG területe az előzőek szerint 30*(x*y) lesz, ahogy az EFG is, innen pedig az EGH nagysága ennek harmada, vagyis 10*(x*y) lesz, az FGH-é pedig 20*(x*y)


Innentől már csak az a kérdés, hogy a 20*(x*y) hányad része a 144*(x*y)-nak. A válaszhoz csak elosztjuk őket egymással:


(20*(x*y)) / (144*(x*y)) = 5/36.

2022. dec. 11. 21:18
 6/6 Tom Benko ***** válasza:
@5: Szegény kérdező, most nem fogja tudni kitalálni.
2022. dec. 12. 11:35