Andi80018 kérdése:

Hányad része 420-nak 280? Ezt egy ötödikes hogyan tudja kiszámolni?


2022. dec. 3. 19:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
280-at elosztja 420-szal, és már meg is kapja, hogy kétharmad.
2022. dec. 3. 19:28
 2/11 A kérdező kommentje:

Őőő, nem fordítva?

Úgy meg 1,5. Az kétharmad?

2022. dec. 3. 19:34
 3/11 anonim ***** válasza:
Vagy százalékosan: 100% : 420= X% : 280.
2022. dec. 3. 19:38
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a 280-at kell osztani 420-szal. Ha bizonytalan vagy, akkor próbáld ki kicsi számokkal, amit még jól átlátsz:


Hanyad része az 1 a 3-nak? -> 1/3, vagyis az egyharmad része


Hanyad része a 280 a 420-nak (vagy hanyad része a 420-nak a 280, ez ugyanaz) -> 280/420=2/3 (egyszerűsíteni kell 140-nel)

2022. dec. 3. 19:41
 5/11 anonim ***** válasza:
25%
270/420=9/14
2022. dec. 3. 19:42
 6/11 A kérdező kommentje:
És azért egyszerűsítettünk a 140-nel, mert 420-280 az 140? Vagy ez nem igaz?
2022. dec. 3. 19:55
 7/11 anonim ***** válasza:

280/420=2/3

Törtek egyszerűsítése.

2022. dec. 3. 19:59
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Te diszkalkuliás vagy? Ha hányad része, akkor az a végeredmény 1-nél kisebb lesz. 1-nél kisebb úgy lesz, ha a kisebb számot osztjuk el a nagyobbal, mert nincs meg benne még egy egésszer se. Pl 2:3=2/3.

Ha a végeredmény egynél nagyobb, mint például az 1,5, akkor nem az a kérdés, hogy hányad része, hanem hogy hányszorosa. 1-nél nagyobb eredmény akkor jön ki, ha a nagyobb számot osztjuk a kisebbel, mert a kisebb egynél többször belefér a nagyobba. Pl 3:2=1,5.

2022. dec. 3. 20:02
 9/11 A kérdező kommentje:

Ja, tényleg:-) Hát, nem volt a matek az erősségem, az biztos, de már annak is jó pár éve...

Most a gyerek ötödikes, most veszik a törteket, és ezt a feladatrészt nem értettük.


Köszi a válaszokat, nagyon hasznosak voltak!

2022. dec. 3. 21:05
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűsítés: közös osztót kell keresni. Tehát:


280/420=28/42 (10-zel egyszerűsítve)

28/42=14/21 (mindkettő páros, egyszerűsítek 2-vel)

14/21=2/3 (tudom a szorzótáblát és észreveszem, hogy mindkettő osztható 7-tel)


Így 10-zel, majd 2-vel, majd 7-tel egyszerűsítettünk, ami ugyanaz, mintha 10x2x7=140-nel tettük volna.


(És nem egészen véletlenül a te kivonásod is erre vezet. Inkább szerencse, de pont így kéne kezdeni a közös osztó keresést, ha ránézésre nem megy. Nálunk ez csak gimiben volt.)

2022. dec. 3. 23:36
1 2